Rafał Jurkowlaniec rezygnuje z funkcji marszałka Dolnego Śląska

0 0
Rafał Jurkowlaniec rezygnuje z funkcji marszałka Dolnego Śląska

- Rafał Jurkowlaniec (PO) złoży we wtorek rezygnację z funkcji marszałka województwa dolnośląskiego. Polityk poinformował o tym, po tym jak rada regionu PO przyjęła uchwałę o cofnięciu mu rekomendacji.

Przed posiedzeniem rady regionu dolnośląskiej PO rekomendację dla marszałka województwa dolnośląskiego wycofał zarząd regionu tej partii. Wycofano również rekomendacje dla przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego Jerzego Pokoja oraz wicemarszałka Jerzego Łużniaka. Rada regionu przyjęła w poniedziałek wieczorem uchwały w tej sprawie.

Zmiany w zarządzie województwa dolnośląskiego to efekt rozmów koalicyjnych PO ze stowarzyszeniem Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ) - ugrupowaniem związanym z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Koalicja ma zostać ostatecznie podpisana w środę. Oprócz PO i ODŚ w jej skład wejdą również SLD i PSL.

Jurkowlaniec w rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję, że zmiany w koalicji forsowane, według niego, przez szefa dolnośląskiej PO Jacak Protasiewicza będą dobre dla Dolnego Śląska, choć, jak zaznaczył, nie zgadza się z nimi. "Uważam, że pomysł, który proponowaliśmy z Grzegorzem Schetyną jest lepszy" - dodał.

Wyraźne rozbieżności co do współpracy PO z Dutkiewiczem i innymi ugrupowaniami samorządowymi w regionie pojawiły się w październiku 2013 r. podczas wyborów szefa dolnośląskiej Platformy, w których Protasiewicz pokonał Schetynę. Schetyna podkreślał, że o ewentualnych koalicjach PO powinna rozmawiać dopiero po wyborach samorządowych.

Szef dolnośląskiej pytany wcześniej przez, czy ODŚ w rozmowach koalicyjnych zabiegał o odwołanie Jurkowlańca, odparł, że wprost taki warunek nie został postawiony. "Wyraźnie natomiast padła informacja, że to ułatwi współpracę" - powiedział wówczas Protasiewicz.

Podczas poniedziałkowej rady regionu dolnośląskiej PO przyjęto również rekomendacje dla kandydatów na nowego marszałka i przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego. Na funkcję marszałka rekomendowano starostę bolesławieckiego Cezarego Przybylskiego, zaś na przewodniczącą sejmiku Barbarę Zdrojewską. Przyjęto również uchwałę o podtrzymaniu rekomendacji dla członka zarządu Jerzego Tutaja.

W nowy zarządzie województwa ma się znaleźć także wicemarszałek z ODŚ. Stanowisko wicemarszałka ma utrzymać również SLD, a członka zarządu PSL.

Rezygnacja Jurkowlańca ma być przyjęta w środę podczas sesji sejmiku dolnośląskiego. Wówczas też - jak zapowiedział w poniedziałek po radzie regionu - rezygnację z funkcji złoży przewodniczący sejmiku Pokój.

Obecnie w sejmiku dolnośląskim rządzi koalicja PO-SLD-PSL, która łącznie ma 20 radnych. W skład zarządu oprócz działaczy PO wchodzi również wicemarszałek z SLD Radosław Mołoń oraz członek zarządu z PSL Włodzimierz Chlebosz. ODŚ w obecnym sejmiku ma dziewięciu radnych. Po podpisaniu planowanej umowy kolacyjnej jedynym klubem opozycyjnym pozostanie PiS, które w sejmiku ma siedmiu radnych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.