Prezydent dokonał zmian w zarządzie NBP

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w poniedziałek Pawła Sameckiego na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek został powołany na kolejną kadencję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent dokonał zmian w zarządzie NBP

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 mar 2014 15:37


ZAKTUALIZOWANA: Prezydent powołał Sameckiego na wniosek prezesa NBP.

Prezydent Bronisław Komorowski pogratulował obu powołanym członkom zarządu. "Narodowy Bank Polski to nie tylko pieniądze, nie tylko instytucja, to przede wszystkim ludzie, którzy chcą i potrafią (...) współpracować w interesie naszych wspólnych pieniędzy, całego systemu finansowego państwa" - powiedział Komorowski, wręczając nominacje w Belwederze.

Szef NBP Marek Belka podkreślił, że zarząd banku centralnego w ostatnich latach stał się silniejszy merytorycznie i bardziej spójny w działaniu. "To bardzo dobrze. Rola zarządu NBP nie polega na wytyczaniu polityki pieniężnej, ale na jej realizacji" - powiedział. Dodał, że rola zarządu dotyczy wzmacniania m.in. bezpieczeństwa systemu finansowego w Polsce. "Zarząd NBP to bardzo ważne ciało, które ma istotny wkład w zapewnienie Polsce pomyślności gospodarczej" - zaznaczył szef NBP.

Samecki jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, tam też obronił doktorat z ekonomii. W latach 1991-1996 był dyrektorem Biura Pomocy Zagranicznej w kancelariach kolejnych premierów. Następnie przez prawie pół roku pełnił funkcję dyrektora Departamentu Pomocy Zagranicznej, Programów Europejskich i Funduszy w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

W latach 1997-2002 pełnił funkcję wiceministra finansów, a także wiceministra w UKIE. Od 2003 do 2007 roku był dyrektorem Departamentu Zagranicznego w Narodowym Banku Polskim; od grudnia 2004 do 2009 roku był członkiem zarządu NBP.

W lipcu 2009 roku został polskim komisarzem w Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej, zastępując na tym stanowisku Danutę Huebner. Samecki został wskazany przez polski rząd po tym, jak Huebner po wyborach do PE zrezygnowała z funkcji komisarza i przyjęła mandat eurodeputowanego.

Ostatnio Samecki pełnił funkcję dyrektora Departamentu Zagranicznego NBP.

Jest autorem wielu publikacji o tematyce ekonomicznej, unijnej, w języku polskim i angielskim.

Piotr Wiesiołek jest absolwentem Wydziału Anglistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył także studium podyplomowe "Pieniądz i Bankowość" na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 90. odbył szereg szkoleń specjalistycznych w europejskich bankach centralnych w takich dziedzinach, jak zarządzanie rezerwami dewizowymi, zarządzanie aktywami i pasywami oraz rynki papierów wartościowych.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.