Ppłk Piotr Pytel nowym szefem kontrwywiadu?

0 0
Ppłk Piotr Pytel nowym szefem kontrwywiadu?

Szef MON Tomasz Siemoniak skierował do premiera Donalda Tuska wniosek o powołanie ppłk. Piotra Pytla na stanowisko szefa SKW - podał we wtorek resort. Pytel w październiku, po odwołaniu gen. Janusza Noska, został p.o. szefa Służby.

"Minister obrony narodowej skierował wniosek do prezesa Rady Ministrów o powołanie na stanowisko szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego podpułkownika Piotra Pytla, obecnie pełniącego obowiązki szefa SKW" - poinformował rzecznik prasowy MON Jacek Sońta. Przypomniał, że zgodnie z prawem wniosek zostanie zaopiniowany przez Kolegium ds. Służb Specjalnych i sejmową komisję do spraw służb specjalnych oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Szefowa speckomisji Elżbieta Radziszewska (PO) powiedziała PAP, że komisja w sprawie ppłk. Pytla zbierze się podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu, podobnie jak w sprawie szefa CBA Pawła Wojtunika (w grudniu kończy mu się kadencja, premier już zapowiedział, że chce go wyznaczyć na następną).

Ppłk Pytel kieruje SKW od 9 października, wcześniej był dyrektorem zarządu operacyjnego SKW. Jego pracę jako p.o. szefa Służby pozytywnie oceniał minister Siemoniak.

8 października premier odwołał gen. Noska, który kierował SKW od lutego 2008 r. Zdaniem szefa rządu Nosek nie zapewniał cichego, skutecznego i bezkonfliktowego działania służby. Media podawały, że odwołanie Noska i dalsze zmiany w SKW mogą mieć związek z konfliktem między nim a byłym już wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem, który odpowiadał za zakupy sprzętu i uzbrojenia. Jednak bezpośrednim powodem miał być niedostateczny nadzór nad bazą lotniczą w Malborku, gdzie według śledczych doszło do ustawiania przetargów na ochronę lotniska.

O dymisję Noska wniósł szef MON. Resort nie podał jednak powodów tej decyzji. Radziszewska mówiła wówczas, że dymisja nie ma nic wspólnego z nieprzedłużeniem certyfikatu dostępu do informacji ściśle tajnych dla Skrzypczaka ani z postępowaniem prokuratury ws. wiceministra. Odmiennego zdania jest opozycja.

19 września Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego śledztwo ws. "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną" (za co grozi do 8 lat więzienia). Skrzypczak komentował, że "z zadowoleniem" przyjął decyzję o postępowaniu w sprawie domniemanych podejrzeń wokół jego osoby. Zapewnił, że nigdy w czasie służby w wojsku i pracy w MON nie przyjmował żadnych korzyści majątkowych. Zaprzeczał, by lobbował za jakąkolwiek firmą (w lipcu "Rzeczpospolita" pisała, że SKW wystąpiła do prokuratury w związku z podejrzeniem Skrzypczaka o lobbing na rzecz koncernów zbrojeniowych).

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.