Polak na czele Akademii Obrony NATO

Generał dywizji Janusz Bojarski jako pierwszy Polak objął stanowisko komendanta Akademii Obrony NATO w Rzymie (NATO Defence College). We wtorek z jego udziałem odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na uczelni, działającej od ponad 60 lat.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polak na czele Akademii Obrony NATO

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 wrz 2014 10:56


Generał Bojarski został wybrany w zeszłym roku przez Komitet Wojskowy NATO. Kieruje jedyną uczelnią Sojuszu, która szkoli wojskowych z państw członkowskich i krajów partnerskich oraz przygotowuje między innymi do pracy w instytucjach NATO.

Wydarzenia na Ukrainie i bezterminowe zawieszenie wszelkiej współpracy NATO z Rosją z powodu konfliktu ukraińskiego mają wpływ również na obecne funkcjonowanie uczelni. Zawieszono przyjazdy gości z Rosji, nie ma również słuchaczy z tego kraju.

Podczas spotkania w siedzibie uczelni, znajdującej się na terenie miasteczka wojskowego w Rzymie, generał Bojarski powiedział, że zaraz po zakończeniu najbliższego szczytu NATO odbędzie się w Akademii dyskusja na temat relacji między Rosją a Ukrainą.

"Każde wydarzenie z punktu widzenia zainteresowań Sojuszu Północnoatlantyckiego, stanowiące źródło potencjalnego kryzysu jest u nas szczegółowo analizowane" - wyjaśnił. "Staramy się prowadzić dyskusję na poziomie akademickim, unikamy komentarzy o charakterze politycznym, ponieważ jest to środowisko absolutnie wielokulturowe i wielonarodowe, a ludzie mają różne poglądy" - podkreślił komendant Akademii.

"NATO musi to wszystko scementować, doprowadzić do tego, co głosi motto naszej uczelni, to znaczy mamy walczyć o zachowanie jedności działania i poglądów" - dodał generał Bojarski. "Musimy - zauważył - działać wspólnie w sytuacjach kryzysowych i tych, które są trudne nie tylko dla państw członkowskich bezpośrednio zaangażowanych, ale także krajów partnerskich współpracujących z Sojuszem".

Nie wiadomo jeszcze, jak zmieni się w związku z nową sytuacją w Europie współpraca uczelni z Ukrainą. W jej ramach dotychczasowy komendant składał wizyty w Kijowie, a w college'u organizowano tydzień tego kraju. Jak wyjaśniono, wszystko będzie zależało od dalszego rozwoju wydarzeń w konflikcie ukraińskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.