Per Utnegaard typowany na nowego prezesa Bilfingera

Per Utnegaard, aktualnie prezes Swissport International, jest typowany na nowego prezesa Bilfingera. Koncern nie potwierdza tych informacji, ale jednocześnie przyznaje, że rada nadzorcza spółki prowadzi rozmowy z kandydatami na to stanowisko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Per Utnegaard typowany na nowego prezesa Bilfingera

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (TE)

wnp.pl

9 lut 2015 10:17


O przypuszczalnych zmianach personalnych w koncernie poinformował dziennik Handelsblatt. Ponadto Bilfinger poszukuje również nowego dyrektora finansowego. Na to stanowisko jest typowany Axel Salzmann, który aktualnie odpowiada za finanse w grupie medialnej ProSiebenSat.1.

Od sierpnia 2014 r. na czele Bilfingera stoi Herbert Bodner, który zajął miejsce Rolanda Kocha. Ten zrezygnował ze stanowiska, biorąc na siebie odpowiedzialność za problemy grupy.

Herbert Bodner był poprzednikiem Kocha, a następnie zasiadał w radzie nadzorczej grupy. Pod zarządem Kocha koncern przyjął strategię odchodzenia od działalności budowlanej w stronę bardziej zyskownych usług dla przemysłu i energetyki.

Tymczasem negatywna sytuacja w europejskiej, a zwłaszcza w niemieckiej energetyce, spowodowała duży spadek nowych zamówień.

Również w innych sektorach europejskiego przemysłu panuje słaba koniunktura, przez co rozbudowywany w ostatnich latach potencjał Bilfingera nie jest w pełni wykorzystywany. W efekcie w 2014 r. koncern czterokrotnie odwoływał prognozy wyników.

Jednak grupa konsekwentnie realizuje dalszą strategię wyjścia z działalności budowlanej na rzecz usług dla energetyki i przemysłu, a także zarządzania nieruchomościami. Po trzech kwartałach 2014 r. działalność budowlana stanowiła ok. 10 proc. przychodów grupy.

Pod koniec grudnia 2014 r. ogłoszono, że Implenia - największa szwajcarska grupa budowlana - ma kupić niemiecką spółkę Bilfinger Construction. Finalizacja wartej ok. 230 mln euro transakcji ma nastąpić do końca pierwszego kwartału 2015 r.

Nadal trwają natomiast poszukiwania kupca dla polskiego Bilfinger Infrastructure. Koncern informował, że jest w kontakcie z podmiotami zainteresowanymi polską spółką.

Po trzech kwartałach 2014 r. Bilfinger miał przychody na poziomie 5,63 mld euro wobec 5,61 mld euro. Grupa zanotowała 125 mln euro straty netto wobec 116 mln euro zysku rok wcześniej.

Na całym świecie Bilfinger zatrudnia ponad 71 tys. pracowników. Wiodącymi udziałowcami spółki są inwestorzy instytucjonalni z Szwajcarii (25 proc.), Niemiec (20 proc.), Wielkiej Brytanii (14 proc.) i Stanów Zjednoczonych (12 proc.).

W Polsce koncern - poza Bilfinger Infrastructure - jest też właścicielem m.in. Bilfinger Elwo, czyli dawnej Fabryki Elektrofiltrów Elwo z Pszczyny oraz spółki Multiserwis z Krapkowic.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.