Paweł Łysak wygrał konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego

0 0
Paweł Łysak wygrał konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego

Konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie im. Zygmunta Huebnera w Warszawie wygrał Paweł Łysak - poinformowała prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Łysak jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła konkurs na początku grudnia ub.r. Obecny dyrektor Teatru Powszechnego Robert Gliński ma kierować warszawską sceną do końca obowiązującego go kontraktu, czyli do końca bieżącego sezonu.

"Przeprowadziliśmy konkurs; nie czyniliśmy tego zbyt często jednak postanowiliśmy zaryzykować. Mieliśmy osiem zgłoszeń. Osobą, która uzyskała zdecydowaną większość głosów został Paweł Łysak" - ogłosiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas środowej konferencji prasowej w stołecznym Ratuszu.

"Będzie on prezentował swoją własną koncepcję, nie zapominając - mam nadzieję - tak jak napisał: o tożsamości Warszawy, tożsamości Pragi a nawet Grochowa. Jego propozycja jest bardzo bogata" - dodała prezydent.

"Koncepcja przygotowana przez Pawła Łysaka była dla nas najbardziej przekonująca. Uwzględnia ona zarówno kwestie związane z projektem programu artystycznego i w największym skrócie mówiąc - teatr zaproponowany przez pana Łysaka jest - jak sam to określa - teatrem spraw istotnych z punktu widzenia lokalnej wspólnoty, pełnym poczucia odpowiedzialności za losy zespołu i widowni, którą teatr zaprasza do współpracy" - powiedział Tomasz Thun-Janowski, dyrektor biura kultury, który przewodniczył obradom komisji konkursowej.

Jak podkreślił, koncepcja ta w największym stopniu realizowała założenia programu rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020, czyli strategicznego dokumentu miasta, który zakłada demokratyzację politykę kulturalnej. "Przekonał nas pomysł podziału i wykorzystania scen Teatru Powszechnego. Główną scenę, z ponad 300-osobową widownią chce oddać teatralnym indywidualnościom - będzie chciał zapraszać do współpracy osoby, które zapewnią publiczność" - podkreślił Thun-Janowski.

Pod dyrekcją Pawła Łysaka średnia scena Teatru Powszechnego otwarta będzie na współpracę z twórcami niezależnymi, eksperymentatorami oraz organizacjami pozarządowymi. Mała scena będzie korzystała z działającego już w teatrze programu edukacyjnego.

Paweł Łysak od 2006 roku kieruje bydgoskim teatrem wraz ze swoim zastępcą Pawłem Sztarbowskim. Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy pod ich wodzą stał się w ciągu kilku sezonów jedną z najgłośniejszych scen w kraju.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.