Odwołano prezesa i wiceprezesa Polskiego Holdingu Obronnego

Rada nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego, czyli dawnego Bumaru, odwołała w środę prezesa spółki Krzysztofa Krystowskiego i wiceprezes ds. personalnych Agnieszkę Rajczuk-Szczepańską - dowiedziała się nieoficjalnie w dwóch źródłach związanych z kierownictwem spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Odwołano prezesa i wiceprezesa Polskiego Holdingu Obronnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 paź 2013 7:12


Do pełnienia obowiązków prezesa został wyznaczony wiceprezes Marcin Idzik (do tej pory odpowiadał za sprzedaż i marketing). W zarządzie spółki są jeszcze Mariusz Andrzejczak (odpowiedzialny za nowe technologie i rozwój) i Patrycja Zielińska (finanse i audyt).

Właścicielami PHO są Ministerstwo Skarbu Państwa i Agencja Rozwoju Przemysłu. Holding tworzy 40 spółek zatrudniających ok. 10 tys. osób. Firma jest głównym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego.

We wrześniu poinformowano, że rząd zdecydował o powołaniu polskiej grupy zbrojeniowej. Ma ona skupiać wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności, m.in. PHO, Hutę Stalowa Wola i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych.

Program konsolidacji przemysłu zbrojeniowego rozpoczęty w roku 2007 zakładał skupienie zakładów w grupie Bumar. W ostatnich dwóch latach koncepcja, ze względu na trudności Bumaru, natrafiała na opór poległych MON przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych i Huty Stalowa Wola. Pojawił się pomysł konsolidacji nie wokół jednego, lecz dwóch podmiotów. Pod koniec stycznia rząd zapowiedział opracowanie wariantów dalszej konsolidacji. Według najnowszej koncepcji przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej zostaną skonsolidowane wokół nowego podmiotu.

Przed południem Krystowski zapowiedział, że spółka złoży zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i pozwy o ochronę dóbr osobistych przeciwko Agencji Lotniczej Altair. To wydawca m.in. portalu internetowego atair.com.pl i miesięcznika "Raport - Wojsko, Technika, Obronność", które od miesięcy krytycznie piszą o PHO.

We wtorek na portalu ukazał się artykuł "Komornik w byłym Bumarze", w którym napisano, że firma przegrała sprawę o zapłatę wynagrodzenia pośrednikowi zaangażowanemu w sprzedaż ponad 200 wozów zabezpieczenia technicznego do Indii i musi mu zapłacić ponad 30 mln dolarów.

Na konferencji prasowej w środę Krystowski zaprzeczył, by zostało wydane jakiekolwiek orzeczenie albo tytuł egzekucyjny lub wykonawczy. Ocenił, że publikacja "pojawia się nieprzypadkowo w czasie, gdy na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej PHO mają być podjęte ważne decyzje dotyczące handlu zagranicznego". "W naszym przekonaniu są to działania o charakterze lobbingowym, sprzeczne z interesem Skarbu Państwa, a artykuł ten stanowi bezprawną próbę wpływania na decyzje organów statutowych spółki" - oświadczył prezes PHO. Zapowiedział, że wystąpi do służb specjalnych o wzmocnienie nadzoru nad działalnością spółki.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.