Odwołano prezesa i wiceprezesa Polskiego Holdingu Obronnego

0 0
Odwołano prezesa i wiceprezesa Polskiego Holdingu Obronnego

Rada nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego, czyli dawnego Bumaru, odwołała w środę prezesa spółki Krzysztofa Krystowskiego i wiceprezes ds. personalnych Agnieszkę Rajczuk-Szczepańską - dowiedziała się nieoficjalnie w dwóch źródłach związanych z kierownictwem spółki.

Do pełnienia obowiązków prezesa został wyznaczony wiceprezes Marcin Idzik (do tej pory odpowiadał za sprzedaż i marketing). W zarządzie spółki są jeszcze Mariusz Andrzejczak (odpowiedzialny za nowe technologie i rozwój) i Patrycja Zielińska (finanse i audyt).

Właścicielami PHO są Ministerstwo Skarbu Państwa i Agencja Rozwoju Przemysłu. Holding tworzy 40 spółek zatrudniających ok. 10 tys. osób. Firma jest głównym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego.

We wrześniu poinformowano, że rząd zdecydował o powołaniu polskiej grupy zbrojeniowej. Ma ona skupiać wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności, m.in. PHO, Hutę Stalowa Wola i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych.

Program konsolidacji przemysłu zbrojeniowego rozpoczęty w roku 2007 zakładał skupienie zakładów w grupie Bumar. W ostatnich dwóch latach koncepcja, ze względu na trudności Bumaru, natrafiała na opór poległych MON przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych i Huty Stalowa Wola. Pojawił się pomysł konsolidacji nie wokół jednego, lecz dwóch podmiotów. Pod koniec stycznia rząd zapowiedział opracowanie wariantów dalszej konsolidacji. Według najnowszej koncepcji przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej zostaną skonsolidowane wokół nowego podmiotu.

Przed południem Krystowski zapowiedział, że spółka złoży zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i pozwy o ochronę dóbr osobistych przeciwko Agencji Lotniczej Altair. To wydawca m.in. portalu internetowego atair.com.pl i miesięcznika "Raport - Wojsko, Technika, Obronność", które od miesięcy krytycznie piszą o PHO.

We wtorek na portalu ukazał się artykuł "Komornik w byłym Bumarze", w którym napisano, że firma przegrała sprawę o zapłatę wynagrodzenia pośrednikowi zaangażowanemu w sprzedaż ponad 200 wozów zabezpieczenia technicznego do Indii i musi mu zapłacić ponad 30 mln dolarów.

Na konferencji prasowej w środę Krystowski zaprzeczył, by zostało wydane jakiekolwiek orzeczenie albo tytuł egzekucyjny lub wykonawczy. Ocenił, że publikacja "pojawia się nieprzypadkowo w czasie, gdy na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej PHO mają być podjęte ważne decyzje dotyczące handlu zagranicznego". "W naszym przekonaniu są to działania o charakterze lobbingowym, sprzeczne z interesem Skarbu Państwa, a artykuł ten stanowi bezprawną próbę wpływania na decyzje organów statutowych spółki" - oświadczył prezes PHO. Zapowiedział, że wystąpi do służb specjalnych o wzmocnienie nadzoru nad działalnością spółki.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.