Nowi ambasadorzy w Szwajcarii i na Węgrzech

0 0
Nowi ambasadorzy w Szwajcarii i na Węgrzech
Wyboru ambasadorów dokonała sejmowa komisja spraw zagranicznych (fot. Sejm/twitter)

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydatów na ambasadorów RP: w Szwajcarii - Jakuba Kumocha i na Węgrzech - Jerzego Snopka.

Kumoch zastąpi na funkcji ambasadora Polski w Szwajcarii i w Księstwie Lichtensteinu Jaromira Sokołowskiego, doradcę ds. zagranicznych byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji posłowie PO i Nowoczesnej pytali wiceministra spraw zagranicznych Marka Ziółkowskiego o powody odwołania Sokołowskiego, który swoją misję ambasadora rozpoczął dopiero przed około rokiem; pytali również o to, dlaczego na ambasadora w Szwajcarii jest kierowana osoba, której doświadczenie zawodowe jest związane przede wszystkim ze Wschodem.

"Co do odwołania ambasadora Sokołowskiego, decyzja należała do pana prezydenta. MSZ honoruje tę decyzję" - poinformował Ziółkowski. Zaznaczył, że wprawdzie istnieje zwyczaj, że ambasadorowie są powoływani na 4-letnie kadencje, jednak nie jest to "ani prawna, ani obligatoryjna zasada". "Czasem zdarzają się dłuższe kadencje, czasem kadencje są krótsze, choć rzeczywiście są to raczej wyjątki od reguły czteroletniej kadencji" - powiedział.

Ziółkowski zaznaczył, że kandydat na ambasadora w Szwajcarii posiada "doświadczenie na pięciu kontynentach w różnych misjach obserwacyjnych UE". Jak zaznaczył, kandydat "osiągnął taki poziom wiedzy zawodowej, eksperckiej, specjalistycznej, że to, co w dyplomacji jest potrzebne, czyli wiedza o narzędziach i o specyfice stosunków międzynarodowych w różnych regionach świata, jest absolutnie wystarczająca, żeby zostać ambasadorem RP w Szwajcarii".

Jakub Kumoch prezentując założenia swej misji mówił, że będzie starał się udzielać wsparcia polskim inwestorom w Szwajcarii, a także będzie dokładał starań, aby szwajcarskim kręgom biznesowym pokazywać Polskę jako kraj stabilny, dobry do inwestycji, o przewidywalnym, wieloletnim wzroście gospodarczym.

"Jednym z zadań ambasadora będzie zapewnienie jak najsilniejszego udziału polskich władz w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos" - dodał. Jak zaznaczył, ważnym polem jego działalności będzie też współpraca ze Szwajcarią w dziedzinie bezpieczeństwa, szczególnie na Wschodzie. Podkreślił, że Szwajcaria odegrała ważną rolę, jeśli chodzi o sankcję UE wobec Rosji w odpowiedzi na agresję na Ukrainę. "W tej sprawie rząd Konfederacji Szwajcarskiej zajął pryncypialną pozycję, zgodną z pozycją naszego państwa, które podkreśla, że nie ma zgody na łamanie prawa międzynarodowego" - powiedział.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.