Narodowe Archiwum Cyfrowe: Wojciech Woźniak dyrektorem

Wojciech Woźniak, dotychczasowy dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, został naczelnym dyrektorem Archiwów Państwowych. W czwartek na to stanowisko powołała go premier Beata Szydło na wniosek ministra kultury Piotra Glińskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Narodowe Archiwum Cyfrowe: Wojciech Woźniak dyrektorem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

22 kwi 2016 9:26


Jak informują Archiwa, wprowadzenia nowego naczelnego dyrektora dokonał w imieniu ministra kultury dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba.

Wojciech Woźniak (ur. 1975) ukończył Instytut Nauk Społecznych i Instytut Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Od 1999 do 2009 r. pracował w opolskim Archiwum Państwowym jako archiwista; był kierownikiem oddziału opracowania materiałów archiwalnych powstałych po 1945 r. W 2009 r. został zastępcą dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego. Od 2012 r. pełnił funkcję dyrektora instytucji.

Wykłada elektroniczne zarządzanie dokumentacją w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowy naczelny dyrektor należy do polskich i międzynarodowych zespołów naukowych zajmujących się rozwojem metod i technologii związanych z archiwizacją cyfrową oraz opracowywaniem rozwiązań w zakresie zarządzania dokumentacją elektroniczną. Uczestniczył m.in. w pracach Rady ds. Informatyzacji i Digitalizacji w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz DLM Forum, międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje zajmujące się zarządzaniem informacją.

Jest także współautorem polskiej wersji standardu EAD (Encoded Archival Description) stanowiącego uniwersalny sposób zapisu informacji o zasobach archiwalnych oraz opracowania "Narodowe Archiwum Cyfrowe. Wizja, projekt, ludzie".

Zdaniem Woźniaka podstawową rolą archiwów państwowych jest utrwalenie i przekazywanie informacji o państwie i społeczeństwie. "Wiąże się z tym szeroki zakres działań mających na celu zagwarantowanie gromadzonej dokumentacji bezpieczeństwa, przy jednoczesnym poszerzaniu dostępu do zawartych w niej informacji. Także takie kształtowanie współczesnego zasobu informacyjnego tj. różnego rodzaju zbiorów dokumentacji, aby w przyszłości na ich podstawie możliwe było jak najbardziej wierne odtworzenie obrazu naszej rzeczywistości, naszych czasów" - podkreśla cytowany w komunikacie nowy dyrektor.

Obecnie sieć Archiwów Państwowych obejmuje 30 archiwów o zasięgu regionalnym i trzy archiwa centralne z siedzibami w Warszawie: Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zasób archiwów państwowych to ponad 44 mln teczek aktowych, fotografii, filmów, nagrań dźwiękowych i map. Tworzy go dokumentacja wytworzona przez instytucje państwowe, samorządowe, społeczne i przedsiębiorstwa oraz archiwa rodowe i spuścizny osób prywatnych. Od 2009 r. archiwa udostępniają swoje zbiory online w serwisie szukajwarchiwach.pl, gdzie jest obecnie ok. 18 mln stron dokumentów historycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.