Najlepszy prezes świata odchodzi

• Lars Rebien Sørensen, w opinii Harvard Business Review „Najlepszy prezes świata”, odchodzi z firmy farmaceutycznej Novo Nordisk.
• Z firmą związany był 35 lat, na stanowisku prezesa przepracował 16 lat.
• Zastąpi go obecny wiceprezes spółki Lars Fruergaard Jørgensen.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najlepszy prezes świata odchodzi

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

2 wrz 2016 15:52


Sørensen pożegna się ze stanowiskiem z końcem roku. Zastąpi go obecny wiceprezes spółki z duńskiego Bagsværd, Lars Fruergaard Jørgensen.

Firma zawdzięcza mu sukces

Sørensen pracuje w Novo Nordisk 35 lat, jej prezesem jest lat 16. W czasie jego prezesury spółka stała się największym na świecie producentem insuliny, dziś kontroluje 47 proc. globalnego rynku produktów insulinowych. Uważa się, że ten sukces to w dużej mierze zasługa dotychczasowego prezesa.

Czytaj też: Firmy farmaceutyczne ujawnią wynagrodzenia lekarzy

W ostatnim czasie największe sukcesy Novo Nordisk odnosi na rynku Ameryki Północnej, który w 2014 roku odpowiadał za 61 proc. wzrostu firmy. Dużym sukcesem w Stanach Zjednoczonych było zatwierdzenie przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w grudniu 2014 roku leku na otyłość Saxenda. To produkt właśnie spółki kierowanej przez Sørensena.

Lars Rebien Sørensen napisał w oświadczeniu, że „był to zaszczyt pracować w tym miejscu ponad 30 lat i służyć jako prezes w okresie, w którym udało nam się rozwijać działalność, zbudować silną markę i wdrożyć nowe, ważne produkty z korzyścią dla naszych pacjentów, udziałowców oraz pracowników”.

Nowy prezes jest dumny i pokorny

Przejmujący fotel prezesa Lars Fruergaard Jørgensen powiedział, że jest „dumny i pokorny”. Jego zdaniem spółka Novo Nordisk nigdy nie miała większej organizacji i większego portfolio. Jørgensen zauważa też, że „mamy do czynienia z bezprecedensową konkurencją”.

Jørgensen zapewnił, że stanowisko prezesa w Novo Nordisk jest dla niego "ekscytującym wyzwaniem", a praca w firmie „prawdziwą pasją”.

Novo Nordisk wśród najbardziej pożądanych pracodawców

Zatrudniająca ponad 41,5 tys. osób spółka, którą do 31 grudnia pokieruje Lars Rebien Sørensen, to marka ceniona wśród pracowników w Europie.

W czerwcu br. Instytut Great Place to Work opublikował listę 100 Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. Laureaci zostali wybrani spośród blisko 2,3 tys. laureatów 19 list krajowych, w których Great Place to Work organizuje swój konkurs. Novo Nordisk zajmuje na tej liście 14. miejsce, wyprzedzając takie marki jak m.in. Hilton, McDonald’s czy Johnson&Johnson.

Novo Nordisk cenią także polscy menadżerowie. Spółka z 6,1 proc. wskazań znalazła się na piątym miejscu w kategorii firm z branży farmaceutycznej i medycznej.

W Polsce firma Novo Nordisk działa od 1991 roku i dziś zatrudnia ponad 160 osób. Biuro Novo Nordisk zlokalizowane jest w Warszawie, gdzie znajduje się także biuro regionu Europy Wschodniej, skupiającego 17 krajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.