Na początku lutego będzie znany nowy prezes PKP Cargo

Na początku lutego będzie znane nazwisko nowego prezesa PKP Cargo - poinformował PAP prezes PKP SA i szef całej Grupy PKP Jakub Karnowski. Poprzedni prezes spółki, Łukasz Boroń, zrezygnował w połowie listopada ub.r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na początku lutego będzie znany nowy prezes PKP Cargo

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 sty 2014 9:17


"Koperty z ofertami zostały otwarte we wtorek, a w przyszłym tygodniu odbędą się przesłuchania kandydatów" - powiedział w rozmowie z PAP Karnowski, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Nadzorczej PKP Cargo. Na stanowisko prezesa największego polskiego kolejowego przewoźnika towarowego aplikuje kilkunastu kandydatów.

PKP SA, mimo listopadowego debiutu PKP Cargo na warszawskiej giełdzie, nadal jest większościowym udziałowcem przewoźnika. Karnowski pytany o plany dotyczące należącego do PKP pakietu akcji powiedział, że nie została podjęta żadna decyzja w tej sprawie i nie oczekuje takiej decyzji w najbliższych miesiącach.

Zdaniem Karnowskiego ubiegły rok był dość specyficzny z punktu widzenia wyników finansowych PKP Cargo, ponieważ odbije się na nich koszt wprowadzenia paktu gwarancji pracowniczych dla załogi, zawartego przed debiutem giełdowym spółki. Pracownicy PKP Cargo otrzymali m.in. 4-letnie i 10-letnie gwarancje zatrudnienia oraz premię prywatyzacyjną w formie akcji pracowniczych.

"W związku z tym zysk firmy nie będzie rekordowy" - zastrzegł Karnowski. To z kolei odbije się na wysokości ewentualnej dywidendy. W prospekcie emisyjnym PKP Cargo zapisano, że dywidenda może wynosić między 35 a 50 proc. zysku netto.

"W PKP Cargo zaczęła działać komórka, która zajmuje się wyłącznie analizowaniem potencjalnych inwestycji i przejęć, również za granicą. Ale żadnych decyzji w tej sprawie na razie nie ma" - powiedział szef PKP. Pytany, czy PKP Cargo będzie chciało kupić spółkę Lotos Kolej, powiedział: "Wejście w segment przewozów petrochemicznych, w których PKP Cargo ma zaledwie ok. 20 proc. rynku, jest bardzo interesujące. PKP Cargo jest gotowe do wykorzystania każdej nadarzającej się okazji do akwizycji zarówno w Polsce, jak i za granicą".
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.