Mirosław Markowski nowym dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego

0 0
Mirosław Markowski nowym dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego

Minister środowiska Maciej Grabowski powołał Mirosława Markowskiego na stanowisko dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego - podał resort. Zastąpi on Jerzego Misiaka, który po 26 latach odchodzi na emeryturę.

Markowski jest absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu ochrony parków narodowych oraz urbanistyki, planowania przestrzennego i gospodarki przestrzennej.

W 1988 roku rozpoczął pracę w Kampinoskim Parku Narodowym jako nadleśniczy, a od 1 sierpnia 1995 r. był zastępcą dyrektora.

Kampinoski Park Narodowy utworzono w 1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. Położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy. Powierzchnia parku wynosi 38 544,33 ha, z czego 72,40 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach w woj. łódzkim. Wokół parku rozciąga się strefa ochronna o areale 37 756 ha.

W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej, położone w pradolinie Wisły.

Największym z 50 gatunków ssaków zamieszkujących Park jest łoś. Obecnie ich populacja liczy ok. 300 osobników. Na początku lat 90-tych do Kampinoskiego Parku Narodowego zaczęto przywracać rysie. Pierwsze koty zostały wypuszczone na wolność w 1994 roku. Obecnie stan dzikiej populacji rysia szacuje się na 5-10 sztuk.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.