Mirosław Markowski nowym dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego

Minister środowiska Maciej Grabowski powołał Mirosława Markowskiego na stanowisko dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego - podał resort. Zastąpi on Jerzego Misiaka, który po 26 latach odchodzi na emeryturę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mirosław Markowski nowym dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 lip 2014 19:45


Markowski jest absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu ochrony parków narodowych oraz urbanistyki, planowania przestrzennego i gospodarki przestrzennej.

W 1988 roku rozpoczął pracę w Kampinoskim Parku Narodowym jako nadleśniczy, a od 1 sierpnia 1995 r. był zastępcą dyrektora.

Kampinoski Park Narodowy utworzono w 1959 roku dzięki staraniom Jadwigi i Romana Kobendzów. Położony jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, tuż przy północno-zachodnich rogatkach Warszawy. Powierzchnia parku wynosi 38 544,33 ha, z czego 72,40 ha przypada na Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach w woj. łódzkim. Wokół parku rozciąga się strefa ochronna o areale 37 756 ha.

W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej, położone w pradolinie Wisły.

Największym z 50 gatunków ssaków zamieszkujących Park jest łoś. Obecnie ich populacja liczy ok. 300 osobników. Na początku lat 90-tych do Kampinoskiego Parku Narodowego zaczęto przywracać rysie. Pierwsze koty zostały wypuszczone na wolność w 1994 roku. Obecnie stan dzikiej populacji rysia szacuje się na 5-10 sztuk.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.