Mirosław Koziura został prezesem Wyższego Urzędu Górniczego

- Mirosław Koziura otrzymał nominację premiera na stanowisko prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG) - podała rzeczniczka Urzędu. Koziura zastąpił Piotra Litwę, który w marcu tego roku został wojewodą śląskim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mirosław Koziura został prezesem Wyższego Urzędu Górniczego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 cze 2014 16:34


Jako szef nadzoru górniczego Koziura będzie sprawował kontrolę nad ponad siedmioma tysiącami zakładów wydobywczych w Polsce, zatrudniających ok. 200 tys. pracowników. Nowy prezes przypomniał, że misją WUG jest poprawa bezpieczeństwa pracy w branży wydobywczej.

Jak podała Talarczyk, w konkursie na nowego prezesa startowało trzech kandydatów. Minister środowiska Maciej Grabowski rekomendował premierowi Donaldowi Tuskowi właśnie Koziurę, który był dotychczas wiceprezesem WUG, a po odejściu Litwy wykonywał obowiązki prezesa.

Zgodnie z ustawowymi rygorami prezesa WUG powołuje premier - spośród osób wyłonionych w drodze otwartego naboru - na wniosek ministra środowiska, który sprawuje nadzór nad WUG.

Mirosław Koziura urodził się w 1953 r. w Sosnowcu. Jest absolwentem Technikum Hutniczo-Mechanicznego w tym mieście. W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera górnika.

W latach 1978-1985 pracował jako przedstawiciel dozoru w kopalniach Niwka-Modrzejów, Wesoła oraz Generał Zawadzki. Następnie - do 1995 roku był zatrudniony w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Sosnowcu. W WUG pracuje od 1995 r. Od 2008 r. był wiceprezesem Urzędu. Jest żonaty; jego pasją są narty, szachy i turystyka.

WUG, powszechnie kojarzony głównie z kopalniami węgla kamiennego, nadzoruje całość spraw związanych z górnictwem i kopalnictwem w Polsce. Oprócz kopalń węgla kamiennego, rud miedzi oraz rud cynku i ołowiu, są to m.in. kopalnie odkrywkowe i otworowe. Z ponad siedmiu tysięcy działających w Polsce zakładów górniczych zaledwie 39 to zakłady podziemne.

Oprócz WUG nadzór górniczy tworzy 10 okręgowych urzędów górniczych i jeden urząd specjalistyczny. Przed kilkoma dniami dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych spotkali się na cokwartalnej naradzie, bo rozmawiać o priorytetach na najbliższe miesiące, a także omówić nową strukturę WUG.

Aby poprawić nadzór i dostosować go do zmieniających się realiów funkcjonowania przemysłu wydobywczego, w miejsce Departamentu Górnictwa powołane zostały dwa: Departament Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego oraz Departament Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa. Nową jednostką jest także Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego. Departament Warunków Pracy został rozwiązany. Jego zadania zostały włączone w zakres działalności pozostałych jednostek organizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.