Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Ambasadorzy wrócą do Polski. Będą nowi dyrektorzy

0 0
Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Ambasadorzy wrócą do Polski. Będą nowi dyrektorzy
Według informacji spora grupa ambasadorów, którzy opuszczą placówki, pracuje w krajach europejskich; większość z nich pełni funkcję ponad 4 lata (Witold Waszczykowski, fot.msz.gov.pl)

• 30 ambasadorów wróci do kraju w tym roku.
• Większość po lipcowym szczycie NATO w Warszawie i Światowych Dniach Młodzieży.
• Zmiany personalne objęły dyrektorów i wicedyrektorów w MSZ - dotyczy to także 30 osób.

Jak wynika ze źródeł w MSZ, na początku roku do 30 ambasadorów zostały rozesłane pisma z prośbą o podanie dogodnej daty, w której mogliby zakończyć swoją misję w tym roku. Większość z ambasadorów pozostanie na placówkach w najbliższych miesiącach. Do kraju powrócą po ważnych dla polskiej dyplomacji wydarzeniach w lipcu - warszawskim szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży.

Według informacji spora grupa ambasadorów, którzy opuszczą placówki, pracuje w krajach europejskich; większość z nich pełni funkcję ponad 4 lata.

Dotychczas zostało odwołanych trzech ambasadorów: Tomasz Arabski (Hiszpania), Aleksander Chećko (Serbia) i Marek Prawda (ambasador Polski przy UE). Obecnie jest kilkanaście placówek, które czekają na nowego ambasadora. Oprócz Hiszpanii i Serbii na liście są m.in. Islandia, Nigeria i Algieria.

Zmiany następują też w kadrze kierowniczej MSZ. W związku z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej powołano 9 nowych dyrektorów i 20 zastępców (w MSZ jest około 107 stanowisk kierowniczych). Większość osób dotychczas pełniących kierownicze funkcje pozostało w MSZ, tylko jedna osoba nie pracuje już w ministerstwie.

W nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 22 stycznia, zapisano, że stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasają po upływie 30 dni od dnia wejścia nowelizacji w życie - jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Zgodnie z nowymi przepisami, wyższe stanowiska w służbie cywilnej są teraz obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu, jak poprzednio. Nowela wprowadziła także powołania, a nie konkursy na kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej.

W ubiegły piątek w wystąpieniu poświęconym pierwszym 100 dniom pracy MSZ minister Witold Waszczykowski mówił o zmianach, które w tym roku będą zachodziły na placówkach zagranicznych. "W większości wynika to z zakończenia kadencji ambasadorów. Ta rotacja będzie dotyczyła ok. 1/3 naszych przedstawicieli za granicą" - zapowiedział Waszczykowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.