Mariusz Grendowicz prezesem Polskich Inwestycji Rozwojowych

0 0
Mariusz Grendowicz prezesem Polskich Inwestycji Rozwojowych

Mariusz Grendowicz został prezesem spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe – podało Ministerstwo Skarbu Państwa. Wybory dokonała rada nadzorcza spółki.

"Pan Mariusz Grendowicz spełnił stawiane warunki i zaprezentował rozległą wiedzę i doświadczenie z zakresu podejmowania decyzji inwestycyjnych, strukturyzowania transakcji i określania ryzyka biznesowego. Tym samym daje gwarancję sprawnego realizowania stawianych spółce celów" - czytamy w komunikacie resortu.

Mariusz Grendowicz był faworytem w wyścigu o stanowisko szefa PIR. Wiadomo było, że rada nadzorcza poszukuje doświadczonego bankiera inwestycyjnego. Takie wymagania potencjalnemu kandydatowi stawiał również szef Rady Gospodarczej przy premierze, Jan Krzysztof Bielecki: doświadczony bankowiec inwestycyjny średniego pokolenia. Grendowicz spełniał te warunki idealnie. Z bankowością związany jest od trzech dekad. Karierę bankową rozpoczął w 1983 roku, gdy podjął pracę w Grindlays Bank (który - w wyniku przejęcia - stał się następnie częścią Australia and New Zealand Banking Group) w Londynie, w którym pracował do roku 1991.

W latach 1991-1992 był zatrudniony w Citibanku w Londynie, a następnie - w latach 1992-1997 - w ING Banku, gdzie w latach 1992-1995 zajmował kierownicze stanowiska w Polsce, a w okresie1995-1997 - na Węgrzech. Od 1997 do 2000 r. zasiadał w zarządzie ABN AMRO Bank Polska, jako prezes zarządu banku oraz szef Grupy ABN AMRO na Polskę.

Potem przeszedł do kierowanego przez Józefa Wancera Banku BPH. Wancer - legenda polskiej bankowości - stworzył w tym banku menedżerski dream-team - ściągnął najlepszych, najbardziej perspektywicznych bankowców. Grendowicz (oprócz takich postaci jak Przemysław Gdański czy dzisiejszy prezes Alior Banku, Wojciech Sobieraj) był ważnym elementem tego zespołu - do 2006 r. był wiceprezesem tego banku, odpowiedzialnym za Pion Bankowości Korporacyjnej i Finansowania Nieruchomości. Od marca 2008 do sierpnia 2010 roku kierował BRE Bankiem, z którego odszedł po konflikcie z rada nadzorczą.

Jest uważany z jednego z najlepszych (chociaż nieco niepokornych) polskich bankowców. W wywiadzie sprzed miesiąca, kiedy oceniał program Inwestycje Polskie jako jeden z kluczowych elementów jego powodzenia wymieniał absolutny brak nacisków politycznych. - Inwestycja np. w LOT nie musi być tą właściwą - podkreślał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.