Marek Tukiendorf rektorem Politechniki Opolskiej

0 0
Marek Tukiendorf rektorem Politechniki Opolskiej
W głosowaniu na rektora PO w kadencji 2016-2020 wzięło udział 97 ze 100 elektorów (Politechnika Opolska, fot.wikipedia.org/Prof. R. Jankowiak)

• Dotychczasowy rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf będzie pełnił tę funkcję ponownie, przez kolejne cztery lata.
• Był on jedynym kandydatem na to stanowisko.
• Jego kandydaturę w piątkowym głosowaniu poparła zdecydowana większość elektorów.

W głosowaniu na rektora PO w kadencji 2016-2020 wzięło udział 97 ze 100 elektorów. Z tego 88 oddało głos na prof. Tukiendorfa.

Po ponownym wyborze w piątek rektor zapowiedział kontynuację prowadzonej dotąd polityki. "Jesteśmy jedną z najbardziej dynamicznych uczelni w regionie i chcemy tę pozycję utrzymać. Chcemy też być jeszcze bardziej potrzebni przemysłowi. Dotąd nam się to udawało i mieliśmy w tej dziedzinie wiele osiągnięć. Trzynaście kolejnych inwestycji, jakie powstały w Opolu, powstało m.in. za przyczyną współpracy z Politechniką Opolską" - mówił tuż po wyborze.

Pytany o plany i projekty na kolejne lata zapewnił, że oprócz planów naukowych, które - jak podkreślił - są najważniejsze, żeby utrzymać status uczelni akademickiej, władzom uczelni nie brakuje także planów inwestycyjnych. "Mamy wiele budynków, które chcemy rewitalizować i termomodernizować. Mamy projekty, które zostały opracowane jeszcze w poprzednich kadencjach, dotyczące nowych budynków. Razem z miastem chcieliśmy np. zbudować halę lekkoatletyczną" - wymieniał.

Dodał, że władze kierowanej przez niego uczelni widzą też potrzebę zbudowania w jej strukturach siódmego wydziału, nawiązując do inicjatywy zmierzającej do utworzenia tego wydziału w Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie).

"Politechnika ma być twórcza aplikacyjnie, ma przygotowywać kadry - studentów, inżynierów. Ale także dzięki zdolnościom swoich badaczy ma rozwiązywać problemy naukowo-techniczne otoczenia" - zaznaczył prof. Tukiendorf.

Wybrany ponownie rektor PO ma 51 lat. Jak podała na swojej stronie Politechnika - od początku związany był on z opolską uczelnią techniczną. Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu - poprzedniczki Politechniki, gdzie następnie rozpoczął pracę jako asystent.

W 1996 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Politechnice Łódzkiej w zakresie inżynierii chemicznej, a w roku 2004 - stopień doktora habilitowanego, nadany mu przez Akademię Rolniczą w Lublinie. W tym samym roku został profesorem nadzwyczajnym i objął kierownictwo katedry. W 2009 r. otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych, a niedługo potem profesora zwyczajnego. W latach 2005-2012 pełnił funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Opolskiej, a potem jej rektora.

Politechnika podała też, że prof. Tukiendorf jest autorem ok. 200 publikacji, ekspertyz i opracowań; zasiada w Komitecie Techniki Rolniczej PAN; działa w Sekcji Zastosowań Informatyki w Rolnictwie przy Komitecie Techniki Rolniczej PAN oraz Sekcji Techniki w Przetwórstwie Rolno-Spożywczym Komitetu Techniki Rolniczej PAN. Od 2012 r. pełni również funkcje koordynatora ds. międzynarodowych Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Politechnika Opolska kształci studentów na sześciu wydziałach i 24 kierunkach. Łącznie studiuje na niej obecnie ok. 8 tys. studentów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.