Magdalena Sroka nową dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Agnieszka Holland zasiadająca w komisji konkursowej poinformowała, że wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka otrzymała rekomendację na nowego dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Magdalena Sroka nową dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 cze 2015 16:25


Wybór nowego dyrektora PISF musi nastąpić przed 2 października - wtedy kończy się kadencja aktualnej szefowej Instytutu, Agnieszki Odorowicz.

Agnieszka Holland pytana przez PAP, czy prawdziwe są informacje, że komisja zakończyła już obrady, oraz że postanowiła zarekomendować na stanowisko dyrektora PISF Magdalenę Srokę, potwierdziła. "Są prawdziwe. Komisja zakończyła obrady wczoraj wieczorem i przedstawiła swoją rekomendację. Wybór był jednogłośny" - poinformowała Holland.

Ostateczna decyzja należy do minister kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomniało w piątek w przesłanym PAP komunikacie, że zgodnie z ustawą o kinematografii, decyzję o powołaniu konkretnej osoby na stanowisko dyrektora PISF podejmie szefowa resortu kultury - po zapoznaniu się z dokumentacją przedstawioną przez konkursową komisję.

Obecnie minister kultury Małgorzata Omilanowska uczestniczy w spotkaniu ministrów kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie.

"Jestem niezwykle zaszczycona, że komisja jednogłośnie rekomendowała mnie na to stanowisko (szefa PISF)" - mówiła na piątkowym briefingu w Krakowie Magdalena Sroka.

Nie chciała mówić o szczegółach prezentacji, którą przedstawiła przed komisją konkursową. Zaznaczyła, że jednym z jej istotnych elementów była "prezentacja roli i znaczenia regionalnych funduszy filmowych, lokalnych komisji filmowych oraz tego, w jaki sposób współpraca pomiędzy PISF a nimi powinna się rozwijać".

To kontynuacja współpracy ze środowiskiem filmowym

Przyznała, że decyzja o kandydowaniu na stanowisko szefa PISF była naturalnym następstwem jej współpracy ze środowiskiem filmowym od 2008 r. oraz chęci wzięcia odpowiedzialności za działania w tym obszarze. "Wielokrotnie rozmawialiśmy na temat różnych problemów, które dostrzegamy, braku pewnych działań legislacyjnych w obszarze przemysłu audiowizualnego" - mówiła Sroka.

W 11-osobowej komisji konkursowej powołanej przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską celem wyboru nowego szefa PISF - czyli następcy Agnieszki Odorowicz - zasiedli oprócz Holland: Andrzej Fidyk, Roman Gutek, Katarzyna Janowska, Robert Kijak, Borys Lankosz, Olgierd Łukaszewicz, Juliusz Machulski, Jakub Szurmiej, Andrzej Wajda oraz Krzysztof Zanussi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jagoda 2015-06-20 09:08:23

Kraków na tym zyska, bo nie będzie głupich pomysłów na organizowanie olimpiady i kupowanie logotypu w Szwajcarii za ciężkie tys. złotych, ale czy zyska film polski to już inne pytanie...