Kulczyk przekazał władzę synowi

Doszło do zapowiadanej od dawna zamiany sterów w Kulczyk Inwestments. Nowym prezesem globalnej firmy stworzonej przez Jana Kulczyka, został jego syn Sebastian.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kulczyk przekazał władzę synowi

PODZIEL SIĘ


Autor: EM

3 sty 2014 18:49


Zastąpił na stanowisku Dariusza Mioduskiego, który kierował wartym 11 mld zł koncernem od 2008 roku. Nie była to jednak spontaniczna zamiana. Kulczyk junior jest związany z grupą inwestycyjną ojca od 2010 roku - do tej pory zasiadał w jej radzie nadzorczej pełniąc tym samym rolę obserwatora.

Według dr Adrianny Lewandowskiej, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego dzieci powinny wiedzieć, na czym polega praca ich rodziców, jak wygląda ich miejsce pracy, gdzie przepadają na całe godziny czy dni. Ważne jest to by, o ile to możliwe, poznawały całą firmę, wszystkie jej działy, ale też procesy w niej zachodzące. To nie tylko ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy będą chciały wiązać się z firmą, lecz także buduje poczucie świadomości przynależności do organizacji, bycia jej częścią.

Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego wyjaśnia, że polskie firmy często korzystają z takich rozwiązań. Ważne jest jednak to, by dzieci rodziców prowadzących biznesy rodzinne miały też możliwość jednoczesnego sprawdzenia się w innych firmach. Zdobywały doświadczenie zawodowe, rozwijały swoje kompetencje i wracały do firmy już jako dojrzalsi pracownicy.

Tak też było w przypadku młodego Kulczyka. Sebastian Kulczyk prowadził firmę Beyond.pl, centrum przetwarzania danych, oparte na chmurze obliczeniowej (cloud computing), która świetnie radzi sobie na rynku. Zdaniem dr Lewandowskiej prowadzenie z sukcesem własnego biznesu jest dobrą zapowiedzią do większych wyzwań.

Na tym nie kończy się zresztą doświadczenie syna Kulczyka. Sebastian pośredniczył już w wielkich międzynarodowych transakcjach - przyczynił się do zakupu przez Kulczyk Investments licencji na wydobycie ropy naftowej w delcie Nigru. Pracował też w banku inwestycyjnym Lazard w Londynie oraz w departamencie mediów cyfrowych Sony BMG w Nowym Jorku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.