Krzysztof Marciniak ma pełnić obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi

6
Krzysztof Marciniak ma pełnić obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Krzystof Marciniak ukończył Wydział Wokalno - ­Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi (fot. operalodz.com)
Krzysztof Marciniak ma pełnić obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi – postanowił zarząd woj. łódzkiego. Nadal nierozstrzygnięte pozostaje jednak, czy uchwała zarządu dot. zwolnienia poprzedniego szefa opery Pawła Gabary jest ważna.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krzysztof Marciniak ma pełnić obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

13 wrz 2017 19:48


O wyborze Krzysztofa Marciniaka na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Teatru Wielkiego poinformował Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Jak wyjaśniono w komunikacie, Marciniak ukończył Wydział Wokalno - ­Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi. Był solistą opery i operetki w Szczecinie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, pierwszym tenorem Teatru Muzycznego w Łodzi, a obecnie jest solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Nowy p.o. dyrektora występował na najważniejszych scenach Europy, współpracuje z wieloma polskimi teatrami operowymi i filharmoniami, jest też nauczycielem śpiewu w Polskim Instytucie Muzycznym w Łodzi.

Poprzedni dyrektor Teatru Wielkiego Paweł Gabara został odwołany w czerwcu; zarząd woj. łódzkiego zarzucał mu m.in., że nie dostosował planu finansowego oraz rocznego planu działalności do wysokości dotacji określonej w projekcie budżetu województwa. Podano, że wysokość strat w budżecie opery za ubiegły rok sięgnęła ponad 1,4 mln zł, a na koniec maja tego roku wyniosła ponad 2,08 mln zł.

Negatywnie oceniono też decyzję Gabary o przyznaniu podwyżek pracownikom opery oraz jego konflikt ze związkami zawodowymi.

W sierpniu wojewoda łódzki Zbigniew Rau unieważnił uchwałę zarządu woj. łódzkiego w tej sprawie. Według wojewody zarząd m.in. nie skonsultował się przed podjęciem decyzji ze wszystkimi stowarzyszeniami i związkami zawodowymi działającymi w operze.

"Pan wojewoda dopatrzył się, że nie pytaliśmy o opinię dwóch organizacji związkowych, które jakoby funkcjonują w Teatrze; według informacji uzyskanych od związkowców te dwie organizacje połączyły się i obecnie funkcjonują jako jedna. Do rejestru stowarzyszeń wpisane są nadal dwie - stąd rozbieżność, mająca charakter formalny" - poinformował wówczas marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Marszałek zapowiedział też, że podejmie próbę wyjaśnienia z wojewodą spornych kwestii, a w razie potrzeby odwoła się od jego decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Z kolei Paweł Gabara kilka dni temu poinformował media w liście otwartym, że "w związku ze stwierdzeniem nieważności aktu odwołania go ze stanowiska pozostaje w gotowości do pełnienia funkcji dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.