Konrad Tomaszewski dyrektorem Lasów Państwowych

0 0
Konrad Tomaszewski dyrektorem Lasów Państwowych
/Fot. Flickr, Mike Beales, CC2.0

Minister środowiska Jan Szyszko powołał Konrada Tomaszewskiego na stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Konrad Tomaszewski w przeszłości pełnił już tę funkcję. Był dyrektorem generalnym Lasów Państwowych w latach 1998-2001, za rządów AWS. Dotychczasowy szef LP Adam Wasiak był dyrektorem od początku 2012 roku. 

Tomaszewski, urodzony w 1949 roku, jest absolwentem wydziału leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był m.in. pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Najwyższej Izby Kontroli. Był także szefem gabinetu politycznego ministra Jana Szyszki. 

Burzliwa przeszłość

Pod koniec lat 90. jego nazwisko było wymieniane w tzw. aferze w Matemblewie. Chodziło o rzekomą sprawę zamiany gruntów leśnych w województwie pomorskim na atrakcyjny teren budowlany w Gdańsku-Matemblewie. W 2005 roku sąd go  uniewinnił.

W 2009 roku Tomaszewski został uniewinniony w sprawie, która dotyczyła zarzutu przerobienia w 2001 roku dokumentu urzędowego. Prokuratura zarzucała mu, że po odwołaniu go z funkcji szefa Lasów Państwowych, sfałszował on zarządzenie wprowadzające konkursy na stanowiska dyrektorów regionalnych LP i nadleśniczych. Przestępstwo miało polegać na zmianie daty dokumentu.

Według następcy Tomaszewskiego, Janusza Dawidziuka (rząd SLD), jego poprzednik liczył na wysokie stanowisko w Lasach Państwowych, więc nie wprowadził przygotowanego już zarządzenia, bo wtedy musiałby przejść drogę konkursową. Gdy stanowiska nie dostał, wprowadził je, by "utrudnić następcy powoływanie i odwoływanie dyrektorów regionalnych i nadleśniczych".

Tomaszewski nie przyznał się do zarzutów. Według jego obrońcy Generalna Dyrekcja LP instrumentalnie posłużyła się prokuraturą, by załatwić niewygodną w owym czasie sprawę powołań. Sąd uznał, że zarzut był wewnętrznie sprzeczny, a oskarżony udowodnił swą niewinność, gdyż zgłosił świadków, którzy zeznali, że widzieli zarządzenie podpisane przez niego, gdy był jeszcze dyrektorem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Kto nie z PIS to na bruk.
 • Już mieliśmy się okazję przekonac co potrafi ten duet.Minister niemota,a dyrektor lepszy cwaniaczek.Pani premier to gdzie ci fachowcy,sądząc z tych nominacji to wasze wyborcze obietnice o kant d.. potłuc.
 • strach się bać w lesie, nie wilków tylko zmian, dzisiaj nadleśniczowie i dyr regionalni wypiją sporo na smutki. Teraz k....Szyszko my

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.