Jerzy Stępień nowym szefem Fundacji Instytut Lecha Wałęsy

• Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień został nowym prezesem Fundacji Instytut Lecha Wałęsy w Warszawie.
• Jak poinformowała fundacja, zastąpił Mieczysława Wachowskiego, który zrezygnował z tego stanowiska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jerzy Stępień nowym szefem Fundacji Instytut Lecha Wałęsy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

21 wrz 2016 16:38


Wachowski powiedział, że powodem rezygnacji z funkcji prezesa Fundacji Instytut Lecha Wałęsy, złożonej dwa tygodnie temu, były problemy zdrowotne. "Gratuluję panu Stępniowi z całego serca. To bardzo dobry wybór" - dodał.

Wachowski, który był szefem gabinetu prezydenta Lecha Wałęsy, kierował fundacją jego imienia przez dwa lata. Jego poprzednikiem i pierwszym prezesem Fundacji ILW był Piotr Gulczyński.

O powołaniu nowego szefa zdecydowała rada nadzorcza fundacji, której członkiem był do tej pory Stępień.

"To wybitny człowiek i niekwestionowany autorytet. Nie mam wątpliwości, że ta nominacja rozpoczyna nowy, bardzo dobry rozdział historii fundacji. Tym bardziej, że czasy w których przyszło nam działać, niosą wyjątkowe wyzwania" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Lech Wałęsa.

Stępień wyjaśnił, że za zadanie stawia sobie "określenie nowej roli Instytutu w procesie utrwalania prawdziwego dziedzictwa wielkiej Solidarności". "Ludzie dawnej opozycji mają obowiązek, szczególnie dzisiaj, wspierać Prezydenta Lecha Wałęsę" - podkreślił, w komunikacie prasowym, nowy prezes Fundacji Instytut Lecha Wałęsy.

Jerzy Stępień (fot.Krzysztof Wojda/arch.FRDL) Jerzy Stępień (fot.Krzysztof Wojda/arch.FRDL)

Jerzy Stępień ma 70 lat. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Działacz "S" w latach 80., senator I i II kadencji, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka, W roku 1999 r. wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego; w latach 2006-2008 jego prezes. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Wielkiego Księcia Giedymina i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2013 r. za działalność publiczną otrzymał Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Do głównych celów, powołanej w 1995 r. Fundacji Instytut Lecha Wałęsy, należy m.in. ochrona dziedzictwa narodowego, tradycji niepodległościowej i solidarnościowej oraz dokumentacja życia i działalności Lecha Wałęsy.

W latach 2008-2014 ILW przyznawał Nagrodę Lecha Wałęsy. Laureatami tego wyróżnienia byli: ukraiński ruch społeczny Euromajdanu, Michaił Chodorkowski, białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, b. prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, irańskie obrończynie praw człowieka Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand, a także król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulazi Al Saud.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.