Jerzy Stępień nowym szefem Fundacji Instytut Lecha Wałęsy

0 0
Jerzy Stępień nowym szefem Fundacji Instytut Lecha Wałęsy
Jerzy Stępień ma 70 lat. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim (fot. youtube.com)

• Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień został nowym prezesem Fundacji Instytut Lecha Wałęsy w Warszawie.
• Jak poinformowała fundacja, zastąpił Mieczysława Wachowskiego, który zrezygnował z tego stanowiska.

Wachowski powiedział, że powodem rezygnacji z funkcji prezesa Fundacji Instytut Lecha Wałęsy, złożonej dwa tygodnie temu, były problemy zdrowotne. "Gratuluję panu Stępniowi z całego serca. To bardzo dobry wybór" - dodał.

Wachowski, który był szefem gabinetu prezydenta Lecha Wałęsy, kierował fundacją jego imienia przez dwa lata. Jego poprzednikiem i pierwszym prezesem Fundacji ILW był Piotr Gulczyński.

O powołaniu nowego szefa zdecydowała rada nadzorcza fundacji, której członkiem był do tej pory Stępień.

"To wybitny człowiek i niekwestionowany autorytet. Nie mam wątpliwości, że ta nominacja rozpoczyna nowy, bardzo dobry rozdział historii fundacji. Tym bardziej, że czasy w których przyszło nam działać, niosą wyjątkowe wyzwania" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Lech Wałęsa.

Stępień wyjaśnił, że za zadanie stawia sobie "określenie nowej roli Instytutu w procesie utrwalania prawdziwego dziedzictwa wielkiej Solidarności". "Ludzie dawnej opozycji mają obowiązek, szczególnie dzisiaj, wspierać Prezydenta Lecha Wałęsę" - podkreślił, w komunikacie prasowym, nowy prezes Fundacji Instytut Lecha Wałęsy.

Jerzy Stępień (fot.Krzysztof Wojda/arch.FRDL)
Jerzy Stępień (fot.Krzysztof Wojda/arch.FRDL)

Jerzy Stępień ma 70 lat. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Działacz "S" w latach 80., senator I i II kadencji, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka, W roku 1999 r. wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego; w latach 2006-2008 jego prezes. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Wielkiego Księcia Giedymina i Złotym Krzyżem Zasługi. W 2013 r. za działalność publiczną otrzymał Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Do głównych celów, powołanej w 1995 r. Fundacji Instytut Lecha Wałęsy, należy m.in. ochrona dziedzictwa narodowego, tradycji niepodległościowej i solidarnościowej oraz dokumentacja życia i działalności Lecha Wałęsy.

W latach 2008-2014 ILW przyznawał Nagrodę Lecha Wałęsy. Laureatami tego wyróżnienia byli: ukraiński ruch społeczny Euromajdanu, Michaił Chodorkowski, białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, b. prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, irańskie obrończynie praw człowieka Shadi Sadr oraz siostry Ladan i Roya Boroumand, a także król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulazi Al Saud.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.