Jeremi Mordasewicz: skutkiem ingerencji polityków spółki Skarbu Państwa gorzej się rozwijają

0 0
Jeremi Mordasewicz: skutkiem ingerencji polityków spółki Skarbu Państwa gorzej się rozwijają
KGHM to przykład spółki Skarbu Państwa, w której władzach politycy bardzo lubią mieszać. (fot. PTWP)

• W efekcie ingerencji polityków w dobór kadr spółki z udziałem Skarbu Państwa mają gorsze wyniki niż firmy w pełni prywatne – uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu w Konfederacji Lewiatan.
• Dodaje, że mają one także bardzo małe szanse na sukces w zagranicznej ekspansji.
• Tymczasem jakość zarządzania w spółkach Skarbu Państwa ma w Polsce szczególnie duże znaczenie, ponieważ są to największe spółki w kraju i ich polityka dotyka wszystkich uczestników rynku.

– Spółki z udziałem Skarbu Państwa powinny być zarządzane tak samo jak pozostałe spółki działające na rynku. Niestety, politycy nie mogą powstrzymać się przed interwencją w tych spółkach, chcą realizować swoje cele pozagospodarcze, wsadzają do tych spółek osoby zaufane, ale nie zawsze kompetentne i w efekcie spółki te dają wyniki gorsze niż spółki z sektora czysto prywatnego – zauważ Mordasewicz.

Jak dodał, choć zjawisko to widać nie tylko w Polsce, lecz także w innych państwach, to w naszym kraju jest ono szczególnie groźne i szczególnie rozpowszechnione.

– Według miar OECD w Polsce mamy największy udział spółek państwowych w gospodarce, mamy najbardziej upaństwowioną gospodarkę. Nie tylko tam, gdzie Skarb Państwa ma ponad 50 proc. Wystarczy, że ma pakiet np. 25 proc. w jakiejś spółce, a i tak podejmuje decyzje – wskazał.

Dodał, że jakość zarządzania w spółkach Skarbu Państwa ma w Polsce szczególnie duże znaczenie, ponieważ są to największe spółki w kraju i ich polityka dotyka wszystkich uczestników rynku, czyli firmy, które dostarczają im swoje produkty lub usługi.

– Po drugie, niestety, mówię to z przykrością, nie ma u nas takiej kultury jak np. w Norwegii, gdzie politycy wybierają ludzi o wysokich kompetencjach, obsadzają ich w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a następnie pozostawiają im wolną rękę w doborze kadr i w prowadzeniu polityki, zarówno w sensie strategicznym, jak i taktycznym. W Polsce politycy nie mogą się powstrzymać przed ingerencją i efekt jest taki, że polskie spółki Skarbu Państwa mają bardzo kiepskie wyniki, wyraźnie gorsze niż w sektorze prywatnym bez udziału Skarbu Państwa – powiedział Mordasewicz.

Mordasewicz zaznacza, że jeżeli spółki z udziałem Skarbu Państwa mają konkurować na rynku europejskim czy światowym, to muszą mieć najwyższej klasy zarządy, bo to jakość zarządu w ogromnej mierze decyduje o wyborze strategii, bieżącym zarządzaniu firmą i ma ogromny wpływ na wyniki.

– Nie wyobrażam sobie światowej ekspansji polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa, ponieważ kadry w nich nie są dobierane na zasadzie kompetencji, ale na zasadzie wierności, lojalności wobec tych, którzy powołali te zarządy – przekonuje przedstawiciel Lewiatana.

Ekspert dodaje, że spółki Skarbu Państwa, które już dawno przekroczyły polską skalę działania i są poza granicami naszego kraju, jak KGHM czy Orlen, dla których polski rynek jest zdecydowanie za mały, ze względu na niewłaściwy dobór kadr mają bardzo małą szansę na sukces w zagranicznej ekspansji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.