Jarosław Gowin zdymisjonowany

Premier poinformował w poniedziałek, że dymisjonuje Jarosława Gowina ze stanowiska ministra sprawiedliwości i zapowiedział nominację Marka Biernackiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jarosław Gowin zdymisjonowany

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 kwi 2013 14:30


Gowin był pierwszym z ministrów sprawiedliwości III RP, który nie miał wykształcenia prawniczego - jest doktorem filozofii. Jego nominacja w 2011 r. na szefa tego resortu była największą niespodzianka personalną w drugiej kadencji rządu Donalda Tuska.

W ocenie premiera fakt, iż Gowin nie ma wykształcenia prawniczego, był jednak jego zaletą, a nie wadą. "Żeby odblokować Polskę od tych - powiedziałbym - zaszłości, pewnej rutyny, ale także złych przepisów, trzeba będzie umieć stanąć wobec całego środowiska prawniczego i nie poddać się" - mówił Tusk w listopadzie 2011 r. Dodawał, że Gowin ma w sobie "gigantyczny zapał, taką determinację, "pozytywną szajbę", jeśli chodzi o deregulację".

To właśnie deregulacja była jednym z sztandarowych projektów Gowina jako szefa resortu sprawiedliwości. "Dziś obalamy mur, za którym korporacje zawodowe zazdrośnie strzegły swoich przywilejów. Otwarcie zawodów da nowe miejsca pracy dla młodych w Polsce, by nie musieli emigrować i szukać tej pracy za granicą. To jednak dopiero pierwszy krok" - mówił Gowin 19 kwietnia, gdy Sejm uchwalił pierwszy z projektów deregulacyjnych.

Pierwsza z trzech transz deregulacji ogranicza część wymogów formalnych w dostępie do 50 profesji, m.in.: notariusza, komornika, adwokata, radcy prawnego, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, detektywa, pośrednika nieruchomości, geodety, taksówkarza.

Druga (89 zawodów) jest już po uzgodnieniach międzyresortowych; projekt trzeciej (103 zawody z branży finansowej i technicznej) ma niedługo trafić do uzgodnień. Dziś wykonywanie 380 zawodów podlega licznym wymogom, licencjom itp. Gowin chciałby doprowadzić do pozostawienia ok. stu zawodów regulowanych, co znacznie poprawiłoby pozycję Polski w rankingach wolności gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.