Jan Kulczyk nie żyje

0 0
Jan Kulczyk nie żyje
W wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk (Fot. PTWP)

Zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców i najbogatszy Polak.

"Dziś (29 lipca) w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca" - poinformował Kulczyk Holding w komunikacie.

Według informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą" biznesmen zmarł w Wiedniu w wyniku komplikacji po operacji. - To był drobny zabieg kardiologiczny, dzisiaj miał wyjść, już był poumawiany na szereg spotkań w Warszawie - mówi "GW" jeden z najbliższych współpracowników.

Kulczyk urodził się w 1950 roku w Bydgoszczy, tam też ukończył liceum. Następnie studiował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł doktora.

W 1981 r., założył firmę handlu zagranicznego Interkulpol. Jednak kariera Kulczyka ruszyła na dobre w 1988 roku, gdy został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce. Trzy lata później założył firmę Kulczyk Holding, obecnie jedną z największych grup kapitałowych w Polsce.

Kulczyk Holding posiada pakiety akcji takich przedsiębiorstw jak: Polenergia, Ciech, Serinus. W przeszłości posiadał znaczącą liczbę akcji lub udziałów m.in. takich firm jak Telekomunikacja Polska, Polska Telefonia Cyfrowa, TUiR Warta, PTE Warta i PKN Orlen.

W 2009 r. Kulczyk zamienił 28 proc. udziałów w Kompanii Piwowarskiej, producenta takich marek piwa, jak Tyskie, Lech czy Żubr na 3,8 proc. akcji SABMillera.

Ponadto, biznesmen był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Polskiej Rady Biznesu, przewodniczył Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Był również prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Od 2006 r. zasiadał w Radzie Dyrektorów Green Cross International, a od 2007 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady.

W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, think tank promujący osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2014 r. zainicjował Radę Polskich Inwestorów w Afryce. Był członkiem elitarnej międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council. 

Jan Kulczyk był jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce. Od 2002 r. był na szczycie listy najbogatszych Polaków według rankingu "Wprost". Jedynie w 2012 r. po rozwodzie z żoną Grażyną Kulczyk spadł na 12 pozycję. W tym roku tygodnik oszacował majątek Kulczyka na 15,1 mld zł.

Z kolei w 2013 „Forbes” umieścił Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld dol. Był najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów.

Jan Kulczyk był także kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu br. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.