Jan Kulczyk nie żyje

Zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców i najbogatszy Polak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jan Kulczyk nie żyje

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 lip 2015 10:11


"Dziś (29 lipca) w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca" - poinformował Kulczyk Holding w komunikacie.

Według informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą" biznesmen zmarł w Wiedniu w wyniku komplikacji po operacji. - To był drobny zabieg kardiologiczny, dzisiaj miał wyjść, już był poumawiany na szereg spotkań w Warszawie - mówi "GW" jeden z najbliższych współpracowników.

Kulczyk urodził się w 1950 roku w Bydgoszczy, tam też ukończył liceum. Następnie studiował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł doktora.

W 1981 r., założył firmę handlu zagranicznego Interkulpol. Jednak kariera Kulczyka ruszyła na dobre w 1988 roku, gdy został oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce. Trzy lata później założył firmę Kulczyk Holding, obecnie jedną z największych grup kapitałowych w Polsce.

Kulczyk Holding posiada pakiety akcji takich przedsiębiorstw jak: Polenergia, Ciech, Serinus. W przeszłości posiadał znaczącą liczbę akcji lub udziałów m.in. takich firm jak Telekomunikacja Polska, Polska Telefonia Cyfrowa, TUiR Warta, PTE Warta i PKN Orlen.

W 2009 r. Kulczyk zamienił 28 proc. udziałów w Kompanii Piwowarskiej, producenta takich marek piwa, jak Tyskie, Lech czy Żubr na 3,8 proc. akcji SABMillera.

Ponadto, biznesmen był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Polskiej Rady Biznesu, przewodniczył Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Był również prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Od 2006 r. zasiadał w Radzie Dyrektorów Green Cross International, a od 2007 r. pełnił funkcję przewodniczącego Rady.

W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, think tank promujący osiągnięcia nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W 2014 r. zainicjował Radę Polskich Inwestorów w Afryce. Był członkiem elitarnej międzynarodowej rady doradców think tanku Atlantic Council. 

Jan Kulczyk był jednym z najbogatszych przedsiębiorców w Polsce. Od 2002 r. był na szczycie listy najbogatszych Polaków według rankingu "Wprost". Jedynie w 2012 r. po rozwodzie z żoną Grażyną Kulczyk spadł na 12 pozycję. W tym roku tygodnik oszacował majątek Kulczyka na 15,1 mld zł.

Z kolei w 2013 „Forbes” umieścił Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld dol. Był najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów.

Jan Kulczyk był także kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu br. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.