Jan Guz został ponownie wybrany na przewodniczącego OPZZ

Jan Guz został ponownie wybrany na przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Nie miał kontrkandydatów. W Warszawie trwa trzydniowy kongres OPZZ pod hasłem "Razem o godną pracę".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jan Guz został ponownie wybrany na przewodniczącego OPZZ

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 maj 2014 10:20


W głosowaniu uczestniczyło 245 delegatów, za kandydaturą Guza głosował 223.

Guz był w latach 1997-2004 wiceprzewodniczącym związku. 20 kwietnia 2004 r. został jego przewodniczącym, a w 2006 i 2010 uzyskał reelekcję. Reprezentował OPZZ w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, radzie nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, radzie programowej Ośrodka Studiów i Kształcenia Zawodowego, Rady Statystyki. Został wiceprzewodniczącym Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i członkiem Narodowej Rady Rozwoju.

Podczas rozpoczętego w czwartek kongresu Guz przedstawił sprawozdanie z czteroletniej kadencji szefa OPZZ. Przypomniał, że przed rokiem związki opuściły Komisję Trójstronną, bo - jak argumentowały - z dialogu powinno coś wynikać. Nie powinien być jedynie komunikowaniem własnych decyzji - podkreślał.

Czytaj też: Jak chcemy wycenić pracę, to wyceńmy, ale uczciwie

"Dialog to wymóg konstytucyjny. Dlatego domagaliśmy się rozmów, z których coś wynika, a nie zwykłego udziału w posiedzeniach komisji" - powiedział. Dlatego przygotowaliśmy wspólnie z pozostałymi centralami projekt zmian w dialogu społecznym - mówił. "Jeśli dziś odbiera nam się prawo do konstruktywnego dialogu społecznego, to jutro przyjdą po kolejne nasze prawa" - podkreślał.

Podczas trzydniowego kongresu OPZZ 270 delegatów wybierze nowe władze centrali związkowej. Kongres połączony został z obchodami 30-lecia organizacji. Z tej okazji OPZZ w sobotę otrzyma nowy sztandar.

Delegaci podsumują i ocenią ostatnią, czteroletnią kadencję. Mają też przyjąć program OPZZ na lata 2014-18 i zdecydować o zmianach w statucie związku. W ostatnim dniu zaplanowano sesję dyskusyjną z udziałem zagranicznych gości o społecznym wymiarze Unii Europejskiej i Polski. Przygotowane są projekty stanowisk programowych dotyczących postulatów OPZZ, m.in. walki z umowami śmieciowymi, podwyższenia płac w budżetówce, podwyższenia miesięcznej i ustalenia godzinowej płacy minimalnej oraz zmian w podatkach dla najlepiej zarabiających. Jest też projekt listu do prezydenta o włączenie się w dialog społeczny w Polsce.

Rozpoczęciu obrad i przemówieniu Guza przysłuchiwał się m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego wystąpienie zaplanowano na piątek. Wśród gości obrad są też szefowie pozostałych central związkowych - Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka i NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Guz zaznaczył, że po raz pierwszy w kongresie jego centrali uczestniczy szef "S".

Do delegatów przyjechał też pierwszy przewodniczący OPZZ Alfred Miodowicz i szef SLD Leszek Miller.

Kongres OPZZ obraduje co cztery lata. Związkowcy debatują w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego przy ul. Żwirki i Wigury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.