Jan Guz został ponownie wybrany na przewodniczącego OPZZ

0 0
Jan Guz został ponownie wybrany na przewodniczącego OPZZ

Jan Guz został ponownie wybrany na przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Nie miał kontrkandydatów. W Warszawie trwa trzydniowy kongres OPZZ pod hasłem "Razem o godną pracę".

W głosowaniu uczestniczyło 245 delegatów, za kandydaturą Guza głosował 223.

Guz był w latach 1997-2004 wiceprzewodniczącym związku. 20 kwietnia 2004 r. został jego przewodniczącym, a w 2006 i 2010 uzyskał reelekcję. Reprezentował OPZZ w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, radzie nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, radzie programowej Ośrodka Studiów i Kształcenia Zawodowego, Rady Statystyki. Został wiceprzewodniczącym Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych i członkiem Narodowej Rady Rozwoju.

Podczas rozpoczętego w czwartek kongresu Guz przedstawił sprawozdanie z czteroletniej kadencji szefa OPZZ. Przypomniał, że przed rokiem związki opuściły Komisję Trójstronną, bo - jak argumentowały - z dialogu powinno coś wynikać. Nie powinien być jedynie komunikowaniem własnych decyzji - podkreślał.

Czytaj też: Jak chcemy wycenić pracę, to wyceńmy, ale uczciwie

"Dialog to wymóg konstytucyjny. Dlatego domagaliśmy się rozmów, z których coś wynika, a nie zwykłego udziału w posiedzeniach komisji" - powiedział. Dlatego przygotowaliśmy wspólnie z pozostałymi centralami projekt zmian w dialogu społecznym - mówił. "Jeśli dziś odbiera nam się prawo do konstruktywnego dialogu społecznego, to jutro przyjdą po kolejne nasze prawa" - podkreślał.

Podczas trzydniowego kongresu OPZZ 270 delegatów wybierze nowe władze centrali związkowej. Kongres połączony został z obchodami 30-lecia organizacji. Z tej okazji OPZZ w sobotę otrzyma nowy sztandar.

Delegaci podsumują i ocenią ostatnią, czteroletnią kadencję. Mają też przyjąć program OPZZ na lata 2014-18 i zdecydować o zmianach w statucie związku. W ostatnim dniu zaplanowano sesję dyskusyjną z udziałem zagranicznych gości o społecznym wymiarze Unii Europejskiej i Polski. Przygotowane są projekty stanowisk programowych dotyczących postulatów OPZZ, m.in. walki z umowami śmieciowymi, podwyższenia płac w budżetówce, podwyższenia miesięcznej i ustalenia godzinowej płacy minimalnej oraz zmian w podatkach dla najlepiej zarabiających. Jest też projekt listu do prezydenta o włączenie się w dialog społeczny w Polsce.

Rozpoczęciu obrad i przemówieniu Guza przysłuchiwał się m.in. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego wystąpienie zaplanowano na piątek. Wśród gości obrad są też szefowie pozostałych central związkowych - Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka i NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Guz zaznaczył, że po raz pierwszy w kongresie jego centrali uczestniczy szef "S".

Do delegatów przyjechał też pierwszy przewodniczący OPZZ Alfred Miodowicz i szef SLD Leszek Miller.

Kongres OPZZ obraduje co cztery lata. Związkowcy debatują w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego przy ul. Żwirki i Wigury.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.