Jacek Pogonowski prezesem Konsalnetu

Adam Pawłowicz nie jest już prezesem Konsalnetu. Zastąpił go Jacek Pogonowski, partner w funduszu Value4Capital, większościowego właściciela spółki. To znak, że Konsalnet niedługo może trafić w inne ręce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jacek Pogonowski prezesem Konsalnetu

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

7 lut 2014 10:29


Zmiana na stanowisku prezesa lidera rynku Security nie jest z pewnością związana z niezadowalającymi wynikami spółki – Pawłowicz przez pięć lat zarządzania Konsalnetem przejął kilku rynkowych rywali i doprowadził firmę do pozycji rynkowego lidera o przychodach 755 mln zł. Już w jesiennym wywiadzie Adam Pawłowicz zapowiadał, że spółka kończy pewien etap rozwoju i po zakończeniu integracji struktur firmy po przejęciu G4S zapadnie decyzja co dalej ze spółką także pod względem struktury własnościowej.

Fundusz Value4Capital jest bowiem właścicielem Konsalnetu przez ostatnie 5 lat (gdy przejmował te firmę ochroniarską funkcjonował pod nazwą Société Générale Asset Management), o to typowy horyzont inwestycyjny dla tego typu funduszy. Pora więc na szukanie nowego udziałowca, tym bardziej, ze biorąc pod uwagę wzrost przychodów i poprawę pozycji rynkowej Konsalnetu cel tej inwestycji został zrealizowany.

Możliwości były dwie – albo sprzedaż udziałów poprzez giełdę, albo inwestor branżowy. - Giełda raczej nie wchodzi w grę. W obecnej sytuacji jest zbyt nieprzewidywalna, by myśleć o ewentualnym debiucie – mówił nam ostrożnie Adam Pawłowicz. Pozostał więc inwestor branżowy.

Pod koniec ubiegłego roku pojawił się taki inwestor – media wspominały o hiszpańskiej grupie Prosegur. Ale na Konsalnet ostrzył sobie również zęby rynkowy rywal – Solid Security. Najprawdopodobniej zatem na finiszu negocjacji właściciel Value4Capital postanowił przejąć bezpośrednie zarządzanie spółką by sprawniej przeprowadzić tę transakcję.

Konsalnet, jedna z najstarszych i najbardziej znanych prywatnych firm ochroniarskich, należy dziś – wraz z Impelem i Solidem – do liderów tej branży w Polsce. Jednym z jej założycieli w 1994 r. był Jerzy Konieczny, prekursor wykorzystania poligrafu w śledztwach (pełnił m.in. funkcję ministra spraw wewnętrznych i szefa Urzędu Ochrony Państwa). Stąd w latach 90. nierzadko łączono to przedsiębiorstwo z byłymi funkcjonariuszami służb specjalnych, co skądinąd nie powinno być niespodzianką: na całym świecie oficerowie służb w stanie spoczynku stanowią dla branży ochroniarskiej fachowe zaplecze kadrowe.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.