Iwona Hickiewicz odchodzi. Roman Giedrojć Głównym Inspektorem Pracy?

We wtorek (26 stycznia) odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która przyjęła rezygnację Iwony Hickiewicz ze stanowiska głównego inspektora pracy. Zastąpić ma ją Roman Giedrojć.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Iwona Hickiewicz odchodzi. Roman Giedrojć Głównym Inspektorem Pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

27 sty 2016 12:38


Jeden z punktów porządku obrad obejmował zaopiniowanie przez radę wniosku o odwołanie Iwony Hickiewicz, dotychczasowej głównej inspektor pracy, która w ubiegłym tygodniu złożyła do marszałka sejmu rezygnację z zajmowanego stanowiska. Rada pozytywnie zaopiniowała jej rezygnację, podobnie jak pozytywnie odniosła się do wniosku o nowej kandydaturze na głównego inspektora pracy Romana Giedrojcia.

Nowy kandydat na GIP od 1985 r. jest zatrudniony w Państwowej Inspekcji Pracy, w pierwszym okresie pracy zawodowej jako podinspektor, a następnie inspektor i nadinspektor pracy. Od 1993r. powołany został na stanowisko kierownika oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Słupsku; w latach 2006-2008 był zastępcą GIP.

W swoim krótkim wystąpieniu Giedrojć wskazał, że jednym z istotniejszych wyzwań legislacyjnych w najbliższym czasie będzie zmiana prawa w kierunku zniesienia zapowiadania kontroli przez inspektorów pracy, ponadto uproszczenie funkcjonowania urzędu i wzmocnienie efektywności Państwowej Inspekcji Pracy. Pozytywnie zaopiniowany kandydat na GIP jest powoływany przez Marszałka Sejmu RP.

Zmieniło się także przewodnictwo w radzie ochrony pracy - przewodniczącym został poseł Janusz Śniadek, zastępując na tej funkcji dotychczasową poseł Izabelę Katarzynę Mrzygłocką.

W dalszej części obrad rada przyjęła sprawozdanie z działalności rady ochrony pracy za 2015 r. oraz plan pracy na pierwsze półrocze 2016 r.

Jednym z rozpatrywanych tematów w 2016 r., - istotnych dla związków zawodowych - zgłoszonym także przez OPZZ - będzie m.in. ocena skali zjawiska zawierania umów cywilnoprawnych i zatrudnienie w szarej strefie wraz ze skutkami dla budżetu państwa zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. Ponadto temat corocznej kwietniowej uroczystej sesji Rady będzie związany z bezpieczeństwem i higieną pracy w sektorach o najwyższej liczbie wypadków śmiertelnych i ciężkich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Niepełnosprawny. 2016-03-26 08:44:07

A Olsztyński Nadinspektor mgr. inż. zamiast przeprowadzić kontrolę rzetelnie ,zrobił kontrole jak informował go kontrolowany. W ten sposób Nadinspektor obraził pracownika składającego skargę . Gdy obrażony pracownik chciał powiedzieć Nadinspektorowi ze jest przekupnym ,inspektor przez tydzień uciekał przed nim. Proponuje następną kontrolę przez Olsztyńskich Inspektorów którzy nie dadzą się przekupić .Jak Nadinspektor mgr. inż.

andrzej s 2016-01-30 20:37:26

a gdzie mój komentarz?