Dymisja Paula Manaforta, szefa kampanii Trumpa

0 0
Dymisja Paula Manaforta, szefa kampanii Trumpa
Dymisja Manaforta była następstwem rewelacji o jego mętnych interesach na Ukrainie. Fot. twitter

• Kontrowersyjny szef kampanii republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, Paul Manafort, ustąpił w piątek, 19.08 ze stanowiska.
• Trump przyjął jego dymisję i podziękował za współpracę.

Manafort zrezygnował po tym, gdy Trump powołał nowe kierownictwo swej kampanii, odstawiając jej dotychczasowego szefa na bok. Menedżerem mianował swą doradczynię Kellyanne Conway, a dyrektorem wykonawczym Stephena Bannona, redaktora prawicowego magazynu internetowego Breitbart News. Ten ostatni - według dobrze poinformowanych źródeł - jest teraz faktycznym szefem kampanii.

Dymisja Manaforta była następstwem rewelacji o jego mętnych interesach na Ukrainie, gdzie był doradcą byłego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Nastąpiła również po fali budzących krytykę szokujących wypowiedzi Trumpa w ostatnich tygodniach.

Tydzień temu media podały, że Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy znalazło dowody, że Manafort był na tajnej liście płac rządu Janukowycza, który przeznaczył dla niego 12,7 miliona dolarów w gotówce, wypłacanych w 22 ratach. Były szef kampanii Trumpa zaprzecza, jakoby dostał te pieniądze.

W środę agencja AP poinformowała, że Manafort skontaktował ukraiński think tank pracujący dla Janukowycza z dwiema amerykańskimi firmami lobbystycznymi, które miały przekonywać Kongres USA, aby nie wymierzać sankcji za uwięzienie ówczesnej przywódczyni opozycji Julii Tymoszenko.

Manafort był doradcą Janukowycza i jego Partii Regionów i pomógł mu w wygraniu wyborów w 2010 r. Wcześniej współpracował z ukraińskim oligarchą Rinatem Achmetowem. Doradzał także amerykańskim prezydentom i autorytarnym przywódcom zagranicznym, jak prezydent Filipin Ferdinand Marcos.

Trump mianował Manaforta szefem swej kampanii w kwietniu. Zastąpił on na tym stanowisku Coreya Lewandowskiego, mało znanego prowincjonalnego konsultanta politycznego, krytykowanego za wdawanie się w przepychanki z dziennikarzami, których wyrzucał z wieców kandydata.

Manafort miał wprowadzić ład i profesjonalizm do kampanii i sprawić, by Trump stonował swoją jątrzącą retorykę i przemawiał z telepromptera. Ostatnie wypowiedzi kandydata, np. oskarżenie Hillary Clinton, że jest "współtwórcą Państwa Islamskiego" (razem z prezydentem Barackiem Obamą), dowodziły jednak, że współpraca z Manafortem nie układała się dobrze.

Jak podał "New York Times", na dymisję szefa kampanii naciskał zwłaszcza zięć Trumpa, Jared Kushner. Trump bardzo liczy się z opinią rodziny, szczególnie swej starszej córki, Ivanki.

Po dymisji Manaforta Trump złożył kurtuazyjne oświadczenie, w którym stwierdził, że bardzo docenia "jego wspaniałą pracę, która pomogła nam zajść tam, gdzie dziś jesteśmy".

Notowania Trumpa w sondażach, rosnące od maja do lipca, w sierpniu spadły jednak i obecnie ustępuje on wyraźnie Hillary Clinton.

W czwartek Trump po raz pierwszy powiedział, że "żałuje", że "źle czasem dobierał słowa" i obrażał rozmaite osoby.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.