Dominik Abłamowicz dyrektorem Muzeum Śląskiego

Dr Dominik Abłamowicz, od trzech lat kierujący Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, ma zostać nowym dyrektorem Muzeum Śląskiego w Katowicach. Zarząd woj. śląskiego rozpoczął procedurę zmierzającą do powołania go na to stanowisko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dominik Abłamowicz dyrektorem Muzeum Śląskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 lip 2013 15:04


Ogłoszony wcześniej konkurs na szefa tej najbardziej prestiżowej placówki muzealnej w regionie pozostawiono bez rozstrzygnięcia. Muzeum Śląskie, której jest w trakcie przenosin do nowej siedziby zbudowanej na terenie dawnej kopalni Katowice, od wiosny nie ma dyrektora.

"Zarząd województwa podjął uchwałę w sprawie wszczęcia procedury mającej na celu powołanie Dominika Abłamowicza na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. Polegać ona będzie na zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w instytucji oraz właściwych stowarzyszeń zawodowych i twórczych, w uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - podał we wtorek urząd marszałkowski w Katowicach.

Dr Dominik Abłamowicz był związany z Muzeum Śląskim w Katowicach przez ponad 20 lat. W latach 1985-2008 pracował tam w dziale archeologii - początkowo na stanowisku starszego kustosza, a od 1998 r. kierownika działu. W latach 1999-2011 był adiunktem w Katedrze Paleogeografii i Paleoekologii Czwartorzędu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Od września 2010 r. kieruje Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W ostatnich latach były przymiarki dotyczące połączenia tej placówki z katowickim Muzeum Śląskim. Niewykluczone, że zarząd województwa powróci do tego pomysłu.

Muzeum Śląskie w Katowicach jest wspólną instytucją samorządu woj. śląskiego i resortu kultury. Jego wcześniejszy dyrektor Leszek Jodliński kierował placówką od lutego 2008 r. W tym czasie m.in. udało się rozpocząć planowaną od lat budowę nowej siedziby muzeum, a ono samo - w starej siedzibie - zintensyfikowało działalność.

Sprawa muzeum i jego dyrektora stała się głośna w ubiegłym roku w związku z protestami niektórych środowisk wobec projektu scenariusza stałej wystawy o historii Górnego Śląska, powstającej w nowej siedzibie muzeum. Wyłonionemu w konkursie projektowi wystawy zarzucano eksponowanie niemieckich i regionalnych wątków w historii Śląska, kosztem polskich tradycji. Koncepcję tę utożsamiono z wizją historii regionu bliską środowiskom Ruchu Autonomii Śląska.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.