Brazylijczyk Roberto Azevedo szefem WTO

0 0

Brazylijczyk Roberto Azevedo będzie następnym dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Handlu - podały źródła dyplomatyczne po zakończonym we wtorek ostatnim etapie konkursu na to stanowisko. Po raz pierwszy na czele WTO stanie polityk z Ameryki Łacińskiej.

W ostatniej rundzie półrocznego procesu rekrutacyjnego Azevedo pokonał byłego meksykańskiego ministra handlu Herminia Blanco.

Wynik wtorkowego spotkania będzie oficjalnie ogłoszony w środę, a zwycięstwo Brazylijczyka ma być potwierdzone na spotkaniu WTO 14 maja - podała agencja Reutera.

55-letni obecnie Azevedo, dyplomata i były pracownik brazylijskiego ministerstwa spraw zagranicznych, od 2008 roku był stałym przedstawicielem Brazylii przy WTO w Genewie. Broniąc interesów gospodarczych swego kraju, sprzeciwiał się m.in. amerykańskim subwencjom na bawełnę i unijnym subwencjom na cukier. Wielokrotnie odpierał w imieniu swojego kraju zarzuty o protekcjonizm w handlu międzynarodowym.

Ubiegając się o stanowisko dyrektora generalnego WTO, Azevedo zapewniał o swojej bezstronności. Jako największe wyzwanie stojące obecnie przed WTO wskazał wznowienie rozmów o liberalizacji handlu w ramach tzw. rundy Dauha, wciąż niezakończonych mimo 10 lat negocjacji.

Azevedo przejmie stery organizacji od jej dotychczasowego szefa Pascala Lamy'ego 31 sierpnia. Lamy został szefem WTO w 2005 roku i sprawował tę funkcję przez dwie czteroletnie kadencje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.