Bogusław Pacek rektorem Akademii Obrony Narodowej

Tomasz Siemoniak, wiceminister i szef MON powołał w środę, 21 października emerytowanego generała Bogusława Packa na stanowisko rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Bogusław Pacek rektorem Akademii Obrony Narodowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 paź 2015 13:55


Jak napisano w komunikacie ministerstwa, wręczając nominację, Siemoniak podkreślił, że decyzję o powierzeniu funkcji rektora-komendanta AON Packowi podjął już jakiś czas temu, lecz czekał z wyznaczeniem aż generał zrealizuje zadania związane z koncepcją reformy Narodowych Sił Rezerwowych i konsolidacją organizacji proobronnych.

- Liczę, że osoba generała Packa przyciągnie młodych ludzi do Akademii Obrony Narodowej. Mam nadzieję, że uczelnia stanie się ośrodkiem bardziej pojemnym dla ruchów proobronnych niż samo Ministerstwo Obrony Narodowej, gdzie siłą rzeczy sprawy wojska czy państwa są na pierwszym planie - powiedział Siemoniak, cytowany w komunikacie MON.

W ostatnim czasie Pacek był doradcą Siemoniaka i jego pełnomocnikiem ds. społecznych inicjatyw proobronnych. Współpraca z nimi była jednym z elementów planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, który MON przyjęło pod koniec 2014 r. W marcu 2015 r. Pacek został prezesem Federacji Organizacji Proobronnych, powołanej na kongresie tego typu stowarzyszeń i klas mundurowych.

Generał przygotował też koncepcję stworzenia paramilitarnej Gwardii Krajowej, która - jak pisała "Rzeczpospolita" - w razie wojny ma walczyć razem z żołnierzami, zajmować się m.in. ochroną ludności cywilnej czy pomagać strzec granic, a w czasie pokoju na wzór OSP pomagać samorządom m.in. w likwidacji skutków klęsk żywiołowych i katastrof. Nowa formacja ma liczyć nawet 300 tys. osób.

Powtórna nominacja

Pacek już raz, od sierpnia 2012 r. do czerwca 2014 r. był rektorem AON. Odszedł ze stanowiska ze względu na ukończenie 60. roku życia, co oznaczało dla niego konieczność przejścia w stan spoczynku.

Jeszcze w październiku 2014 r. w życie weszła jednak nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym, która pozwala szefowi MON powołać rektora uczelni wojskowej spośród byłych żołnierzy zawodowych.

Innym kandydatem na rektora AON był emerytowany generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego za prezydentury Bronisława Komorowskiego.

Od momentu odejścia gen. Packa na emeryturę p.o. rektora AON był płk Dariusz Kozerawski.

Emerytowany generał

61-letni gen. dyw. prof. Bogusław Pacek w wojsku służył od 1978 r., wcześniej skończył filologię na Uniwersytecie Gdańskim i przez rok pracował na tej uczelni. Służył w jednostkach Wojskowej Służby Wewnętrznej, a potem Żandarmerii Wojskowej, prowadził też badania psychologiczne oficerów WP.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

tomek 2015-10-21 21:29:32

WICEPREMIER SIEMONIAK niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartość dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli.