Barbara Jezierska mazowieckim konserwatorem zabytków

• Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powołał w poniedziałek (22 lutego) Barbarę Jezierską na stanowisko Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
• Jezierska zastąpiła na tym stanowisko Rafała Nadolnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Barbara Jezierska mazowieckim konserwatorem zabytków

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 lut 2016 16:03


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP zaznaczyło, że odwołanie ze stanowiska mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków nie miało nic wspólnego z poglądem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrażonym podczas wywiadu dla "Rzeczpospolitej" na temat lokalizacji pomnika smoleńskiego.

Minister zapytany o pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powiedział, że wcześniej czy później pomnik stanie w miejscu symbolicznym dla obywateli, tj. przed Pałacem Prezydenckim. Jak dodano, minister kultury nie miał z tą decyzją nic wspólnego.

Odwołanie Nadolnego - jak wyjaśniono w komunikacie Ministerstwa Kultury - nastąpiło zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami na skutek decyzji wojewody mazowieckiego podjętej w uzgodnieniu z generalnym konserwatorem zabytków.

- Stanowisko wojewody oraz generalnego konserwatora zabytków wynikało z oceny merytorycznej dotychczasowej działalności Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz konsultacji z organizacjami społecznymi zajmującymi się opieką nad zabytkami - napisano.

Resort podkreślił, że zastrzeżenia budziły w szczególności zaniechania Nadolnego w zakresie obejmowania ochroną cennych kulturowo obiektów poprzez wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków i rejestru zabytków.

Do zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków należy m.in.: prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on także wojewódzkie plany opieki nad zabytkami, a swoje zadania wykonuje za pomocą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Rzeczniczka prasowa wojewody Ivetta Biały podkreśliła, że nowy konserwator został powołany przez Sipierę w uzgodnieniu z generalnym konserwatorem zabytków Magdaleną Gawin. Jezierska była już mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków w latach 2007-2011, z wykształcenia jest architektem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.