Barbara Jezierska mazowieckim konserwatorem zabytków

0 0
Barbara Jezierska mazowieckim konserwatorem zabytków
Jezierska była już mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków w latach 2007-2011, z wykształcenia jest architektem. (fot. mat. prasowe)

• Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powołał w poniedziałek (22 lutego) Barbarę Jezierską na stanowisko Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
• Jezierska zastąpiła na tym stanowisko Rafała Nadolnego.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP zaznaczyło, że odwołanie ze stanowiska mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków nie miało nic wspólnego z poglądem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrażonym podczas wywiadu dla "Rzeczpospolitej" na temat lokalizacji pomnika smoleńskiego.

Minister zapytany o pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powiedział, że wcześniej czy później pomnik stanie w miejscu symbolicznym dla obywateli, tj. przed Pałacem Prezydenckim. Jak dodano, minister kultury nie miał z tą decyzją nic wspólnego.

Odwołanie Nadolnego - jak wyjaśniono w komunikacie Ministerstwa Kultury - nastąpiło zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami na skutek decyzji wojewody mazowieckiego podjętej w uzgodnieniu z generalnym konserwatorem zabytków.

- Stanowisko wojewody oraz generalnego konserwatora zabytków wynikało z oceny merytorycznej dotychczasowej działalności Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz konsultacji z organizacjami społecznymi zajmującymi się opieką nad zabytkami - napisano.

Resort podkreślił, że zastrzeżenia budziły w szczególności zaniechania Nadolnego w zakresie obejmowania ochroną cennych kulturowo obiektów poprzez wpis do wojewódzkiej ewidencji zabytków i rejestru zabytków.

Do zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków należy m.in.: prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on także wojewódzkie plany opieki nad zabytkami, a swoje zadania wykonuje za pomocą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Rzeczniczka prasowa wojewody Ivetta Biały podkreśliła, że nowy konserwator został powołany przez Sipierę w uzgodnieniu z generalnym konserwatorem zabytków Magdaleną Gawin. Jezierska była już mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków w latach 2007-2011, z wykształcenia jest architektem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.