Bank HSBC zatrudnił byłego szefa kontrwywiadu

0 0
Bank HSBC zatrudnił byłego szefa kontrwywiadu

Były szef brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Jonathan Evans wejdzie w skład zarządu jednego z największych banków świata HSBC. Jego zadaniem będzie zwalczanie przestępczości finansowej i uszczelnianie bankowych procedur.

Nominację Evansa, zgodnie z procedurą wymaganą przy zatrudnianiu byłych wysoko postawionych urzędników państwowych, zaaprobował komitet doradczy odpowiedzialny przed premierem - poinformowały w sobotę brytyjskie media.

Evans przepracował w MI5 ponad 30 lat. W służbie kontrwywiadowczej zajmował się m.in. zwalczaniem północnoirlandzkiego terroryzmu. Z funkcji dyrektora generalnego MI5, którą objął w 2007 roku, ustąpił w kwietniu bieżącego roku, a pracę dla HSBC ma rozpocząć w sierpniu. Będzie zarabiał 125 tys. funtów rocznie. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym.

Do zadań Evansa będzie należało m.in. kierowanie komórką kontroli wewnętrznej, zajmującą się identyfikowaniem luk umożliwiających przestępcom nielegalne operacje, jak np. pranie pieniędzy.

Evans ma współpracować m.in. z Billem Hughesem, byłym szefem brytyjskiej komórki ds. walki z przestępczością zorganizowaną, oraz Dave'em Hartnettem - do niedawna stałym sekretarzem brytyjskiej służby podatkowej.

W grudniu 2012 roku bank HSBC został ukarany przez władze USA grzywną w wysokości 1,9 mld dolarów za to, że pośredniczył w praniu pieniędzy meksykańskich gangów narkotykowych oraz za niestosowanie się do amerykańskich sankcji. W Wielkiej Brytanii przeciwko HSBC toczy się dochodzenie o manipulowanie stopą kredytu międzybankowego Libor.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.