Antoni Macierewicz odwołał rektora Akademii Obrony Narodowej

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, odwołał rektora komendanta Akademii Obrony Narodowej, Bogusława Packa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Antoni Macierewicz odwołał rektora Akademii Obrony Narodowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

17 lis 2015 12:15


Bogusław Pacek, mianowany jeszcze przez poprzedniego ministra, potwierdził, ale nie skomentował faktu, że został odwołany. Poinformował jedynie, że decyzja ministra obowiązuje od poniedziałku, tj. od 16 listopada.

Emerytowany generał dywizji Bogusław Pacek rektorem AON został 21 października, a więc kierował uczelnią niespełna miesiąc. Powołał go ówczesny wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak (PO).

Rektor po raz drugi

Dla Packa był to powrót na stanowisko, które zajmował od sierpnia 2012 r. do czerwca 2014 r. Wówczas przestał kierować AON z powodu ukończenia 60. roku życia, co dla wojskowych (z wyjątkiem najwyższych dowódców) oznacza konieczność przejścia w stan spoczynku.

W międzyczasie jednak w życie weszła nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym, która pozwala szefowi MON powołać rektora uczelni wojskowej spośród byłych żołnierzy zawodowych.

Doradca ministra

W ostatnim czasie Pacek był doradcą Siemoniaka i jego pełnomocnikiem ds. społecznych inicjatyw proobronnych. Współpraca z nimi była jednym z elementów planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, który MON przyjęło pod koniec 2014 r. W marcu 2015 r. Pacek został prezesem Federacji Organizacji Proobronnych, powołanej na kongresie tego typu stowarzyszeń i klas mundurowych. Generał przygotował też koncepcję stworzenia paramilitarnej Gwardii Krajowej.

61-letni Pacek w wojsku służył od 1978 r., wcześniej skończył filologię na Uniwersytecie Gdańskim i przez rok pracował na tej uczelni.

Akademia Obrony Narodowej

AON przygotowuje wojskowych do funkcji w dowództwach, sztabach, uczelniach, instytucjach wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Akademia kształci także studentów cywilnych do objęcia w administracji publicznej stanowisk związanych z obronnością.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.