Anna Wende-Surmiak prezesem Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich

0 0

Dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem Anna Wende-Surmiak została jednogłośnie wybrana na prezesa Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich - poinformowało kierownictwo muzeum.

Anna Wende-Surmiak prezesem Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich
fot.kongresmuzealnikow.pl

Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich został powołany 11 grudnia w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w Rzymie. Porozumienie zawarło pięć instytucji.

"Jestem zaszczycona i dumna, że włodarze wielkich i prestiżowych muzeów obdarzyli mnie zaufaniem. To dla naszego muzeum i dla Tatr wielki prestiż i wyróżnienie" - powiedziała po powrocie z Rzymu Wende-Surmiak.

Funkcję szefa Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich dyrektorka zakopiańskiego muzeum będzie sprawowała przez trzy lata.

Oprócz Muzeum Tatrzańskiego Związek tworzą: włoskie Museo Nazionale della Montagna w Turynie, francuskie Mus,e Alpin w Chamonix, hiszpańskie Servei General d'Informacio de Muntanya w Sabadell oraz kanadyjskie Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff. Związek ma być w przyszłości poszerzany o kolejne placówki.

Celem Związku ma być promocja kultury związanej z górami, organizacja wspólnych projektów, wystaw i wymiana doświadczeń.

"Chcemy, aby pracownicy muzeów mogli zdobywać doświadczenia w partnerskich placówkach. Muzea zrzeszone w Związku różnią się wielkością i zakresem działalności, ale wszystkie gromadzą obiekty i archiwa górskie oraz zajmują się historią eksploracji gór" - wyjaśniła Wende-Surmiak.

Muzeum Tatrzańskie od sześciu lat współpracuje z Narodowym Muzeum Górskim w Turynie i to właśnie dyrektora zakopiańskiego muzeum wraz z dyrektorem muzeum turyńskiego Aldo Audisio byli pomysłodawcami założenia Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich.

"Podpisanie porozumienia miało bardzo uroczystą i międzynarodową oprawę. Wzięli w nim udział między innymi dyplomaci akredytowani przy FAO-ONZ, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Paweł Stasikowski" - opowiadała Wende-Surmiak.

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy "Bolivia. Places of Music" oraz koncert chóru Club Alpino Italiano.

Jesienią przyszłego roku w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem zaplanowano spotkanie Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.