Anna Sienkiewicz-Rogowska dyrektorem Filmoteki Narodowej

6
Anna Sienkiewicz-Rogowska dyrektorem Filmoteki Narodowej Taduesza Kowalskiego, szefa Filmoteki Narodowej zastąpi Anna Sienkiewicz-Rogowska./ fot. PISF
Minister kultury Małgorzata Omilanowska zaakceptowała kandydaturę Anny Sienkiewicz-Rogowskiej z PISF na nowego dyrektora Filmoteki Narodowej.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Anna Sienkiewicz-Rogowska dyrektorem Filmoteki Narodowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 paź 2015 21:16


Jak poinformowało w środę (28 października) MKiDN szefowa resortu kultury przyjęła rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej i zaakceptowała kandydaturę Sienkiewicz-Rogowskiej, która zastąpi prof. Tadeusza Kowalskiego, szefa instytucji od 2008 r.

Wcześniej, na początku października, resort informował, że minister kultury powołała komisję do przeprowadzenia konkursu na dyrektora FN. Kandydatura Sienkiewicz-Rogowskiej była rekomendowana przez tę komisję. W skład komisji weszli m.in.: Agnieszka Odorowicz, Małgorzata Szumowska, Krzysztof Zanussi, Olgierd Łukaszewicz i Juliusz Machulski.

Anna Sienkiewicz-Rogowska jest od 2008 r. pełnomocnikiem dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. upowszechniania kultury filmowej. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pracowała w bankowości jako ekspert ds. marketingu. W latach 2001-2005 Sienkiewicz-Rogowska była producentką Festiwalu Filmowego i Artystycznego "Lato Filmów" w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą. Współpracowała przy produkcji filmów dokumentalnych. Z ramienia PISF nadzorowała m.in. realizację programów edukacyjnych takich, jak Filmoteka Szkolna.

Dyrektorem Filmoteki Narodowej od lutego 2008 r. jest Tadeusz Kowalski, którego kontrakt na tym stanowisku kończy się 19 listopada.

Tadeusz Kowalski jest ekonomistą, menedżerem kultury, specjalistą z zakresu ekonomiki mediów i zarządzania mediami, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, autorem publikacji krajowych i zagranicznych (ostania książka: "Zarządzanie w mediach", 2013). Jest członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Filmotek (ACE). Pracował w Eurece Audiowizualnej w Brukseli, gdzie zredagował książkę o systemach finansowania kinematografii. Jest ekspertem KRRiT, członkiem Rady Nadzorczej TVP.

Filmoteka Narodowa, świętująca w tym roku 60-lecie działalności, to państwowa instytucja kultury, której statutowym zadaniem jest ochrona dziedzictwa kulturalnego w dziedzinie kinematografii (m.in. gromadzenie zbiorów filmowych - taśm, a także scenariuszy, scenopisów, książek o tematyce filmowej, plakatów, fotosów) oraz upowszechnianie kultury filmowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

FX 2015-11-10 11:31:39

Mamy nadzieję, że nowa pani dyrektor oddzieli fundusz wynagrodzeń od funduszu wydatków bieżących, tak jak to było przed rządami pana dyrektora.

Eleonora 2015-11-05 12:31:25

Uff- może w końcu będzie wyższa kultura pracy, a przede wszystkim poszanowanie praw pracowników, a nie zamiatanie dotychczasowych problemów pod dywan przez panią Ewę Oniszczuk z uśmiechem na twarzy . Życzymy powodzenia i rozwoju!