Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich

0 0
Andrzej Duda zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich
Andrzej Duda, fot. Facebook

Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 53,0 proc. głosów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (popierany przez PO) uzyskał 47,0 proc. (maksymalny błąd w badaniu może wynieść 2 pkt. proc.). Z badania Ipsos wynika również, że frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 56,1 proc.

- Demokracja polega na tym, że werdykty wyborcze nie tylko się uznaje, ale i szanuje; gratuluję wyniku mojemu konkurentowi Andrzejowi Dudzie i życzę mu udanej prezydentury - powiedział tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników sondażowych prezydent Bronisław Komorowski. - Nie udało się tym razem, tak zdecydowali obywatele Polski wolnej, demokratycznej - podkreślił prezydent.

W swoim przemówieniu Duda podziękował Komorowskiemu za rywalizację w kampanii oraz za gratulacje, które prezydent złożył mu kilka minut wcześniej. - Dziękuję bardzo - zwrócił się do Komorowskiego.

Podziękował też Polakom, "którzy poszli do wyborów i zagłosowali na swojego kandydata". Podkreślił, że dziękuje wszystkim, niezależnie od tego, na kogo głosowali. - Wybory są solą demokracji - podkreślił Duda.

Duda mówił, że prezydent ma służyć narodowi, słuchać i być otwartym. - Dlatego drzwi Pałacu Prezydenckiego będą otwarte dla inicjatyw społecznych, takich, z którymi się zgadzam, ale także takich, co do których mogę mieć wątpliwości - powiedział Duda podczas wieczoru wyborczego.

- Ci, którzy zagłosowali na mnie, opowiedzieli się za zmianą i bardzo za to dziękuję. Wiem, bo widzę po wynikach, że opowiedzieli się za mną także ci, którzy wcześniej byli zwolennikami innych kandydatów - powiedział. - Głęboko wierzę w to, że jesteśmy w naszym kraju w stanie odbudować wspólnotę. Jestem przeświadczony, że możemy być razem i naprawiać nasz kraj - dodał.

- Chciałbym, żeby po pięciu latach prezydentury jak najwięcej moich rodaków mogło mówić z przekonaniem: Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków - powiedział Duda.

Jak głosowano w województwach?

Obaj kandydaci wygrali w ośmiu województwach - wynika z sondażu Ipsos. W pierwszej turze Andrzej Duda wygrał w siedmiu województwach, a prezydent Bronisław Komorowski w dziewięciu.

Teraz Duda wygrał w województwach: podkarpackim (70,4 proc. głosów), lubelskim (64,4 proc.), świętokrzyskim (63,8 proc.), podlaskim (62,8 proc.), małopolskim (62,7 proc.), mazowieckim (54,8 proc.), łódzkim (53,7 proc.) oraz śląskim (50,8 proc.).

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.