Akcjonariusze PKN Orlen ustalili dywidendę i wybrali radę nadzorczą

Akcjonariusze PKN Orlen zdecydowali w piątek o wypłacie z zysku spółki za 2015 r. dywidendy na poziomie 2 zł na jedną akcję oraz powołali 8 członków rady nadzorczej płockiego koncernu nowej kadencji.
Jej przewodniczącą została ponownie Angelina Sarota, zgłoszona przez Skarb Państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Akcjonariusze PKN Orlen ustalili dywidendę i wybrali radę nadzorczą

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

3 cze 2016 14:22


Na wniosek Skarbu Państwa ustalono, że rada nadzorcza PKN Orlen w nowej kadencji będzie liczyła 9 osób; oznacza to, iż Skarb Państwa, korzystając z odrębnej procedury, może obecnie mianować tam jeszcze jedną osobę.

Według statutu PKN Orlen, rada nadzorcza może liczyć od 6 do 9 osób, przy czym jednego członka rady może wyznaczyć Skarb Państwa, który nie musi w tej sprawie uzyskać akceptacji pozostałych akcjonariuszy.

Podczas obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ) PKN Orlen, jego akcjonariusze udzieli absolutorium za 2015 r. zarządowi spółki, w tym b. prezesowi Jackowi Krawcowi, który pełnił to stanowisko od 2008 r. do połowy grudnia 2015 r. oraz powołanemu wówczas obecnemu prezesowi płockiego koncernu Wojciechowi Jasińskiemu.

O przyjęciu przez ZWZ PKN Orlen uchwał o podziale zysku netto spółki za 2015 r. i wypłacie dywidendy w wysokości 2 zł na jedną akcję oraz o udzieleniu absolutorium zarządowi i powołaniu rady nadzorczej nowej kadencji, zdecydowały przede wszystkim głosy Skarbu Państwa, największego akcjonariusza płockiego koncernu, który posiada tam 27,52 proc. akcji.

PKN Orlen nadal pracuje nad przeglądem swej strategii (fot.wikipedia) PKN Orlen nadal pracuje nad przeglądem swej strategii (fot.wikipedia)

Zgodnie z decyzją ZWZ PKN Orlen, z dotychczasowego składu rady nadzorczej, oprócz przewodniczącej Angeliny Saroty, pozostali w niej zgłoszeni przez Skarb Państwa: Mateusz Bochacik, Agnieszka Krzętowska, Radosław Kwaśnicki i Remigiusz Nowakowski, a także Adrian Dworzyński - zgłoszony przez Nationale Nederlanden OFE oraz Artur Gabor - zgłoszony przez Aviva OFE.

Nowym członkiem rady płockiego został, zgłoszony przez Skarb Państwa, Wiesław Protasewicz, b. wojewoda siedlecki w latach 1993-94, związany wcześniej z Mostostalem Siedlce oraz PKP. Do rady nie wszedł Arkadiusz Siwko, który zasiadał tam od stycznia.

Wcześniej w podjętej uchwale akcjonariusze PKN Orlen, zgodnie z rekomendacją zarządu, zdecydowali, że z 1 mld 47 mln 519 tys. 491,84 zł zysku netto spółki za 2015 r. na wypłatę dywidendy zostanie przeznaczona kwota 855 mln 418 tys. 122 zł, a pozostała część, czyli 192 mln 101 tys. 369,84 zł, znajdzie się w kapitale zapasowym spółki. Dniem dywidendy będzie 15 lipca 2016 r., a dniem jej wypłaty 5 sierpnia 2016 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.