Zygmunt Solorz-Żak lepszym wzorem biznesmena niż Mark Zuckerberg!

0 0
Zygmunt Solorz-Żak lepszym wzorem biznesmena niż Mark Zuckerberg!

Przeprowadzone przez BBC Knowledge badanie postaw Polaków wobec przedsiębiorczości wykazało, że 61 proc. z nich myślało o założeniu własnej firmy. Kogo postawiliby sobie za wzór do naśladowania?

Według 800 ankietowanych w wieku od 15 do 50 lat, najbardziej godnym naśladowania przedsiębiorcą okazał się Bill Gates (25 proc. głosów). Na drugim miejscu (8 proc.) znalazł się Zygmunt Solorz-Żak, wyprzedzając tym samym Marka Zuckerberga (7 proc.).

Ankietowani wskazali również, z którymi przedsiębiorczymi celebrytami chcieliby pracować. Pierwsze miejsce (16 proc.) zajęła Martyna Wojciechowska - znana prezenterka telewizyjna, podróżniczka i pisarka. Na drugim miejscu uplasował się kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc (12 proc.), a na trzecim aktor Marek Kondrat (11 proc.).

Jak wynika z badania, co dziesiąty mieszkaniec Polski prowadzi działalność gospodarczą. Ci, którzy się na nią nie zdecydowali twierdzą, że głównymi czynnikami, które ich przed tym powstrzymały są: niewystarczające własne środki finansowe (58 proc.) i zniechęcenie wywołane biurokracją, która panuje w naszym kraju (38 proc.).

Również ci, którzy mają własne firmy jako główną przeszkodę w swojej działalności wskazywali biurokrację (51 proc.). Dla wielu respondentów problem stanowi również zwlekanie z płatnościami (49 proc.) i niejasne przepisy (40 proc.). Co trzeci z ankietowanych przedsiębiorców boryka się z niewystarczającą liczbą klientów, a niemal co czwarty (22 proc.) - z brakiem wykwalifikowanych pracowników.

Główne zalety prowadzenia własnej firmy to bycie własnym szefem (takiej odpowiedzi udzieliło 80 proc. ankietowanych przedsiębiorców), samodzielnie ustalane godziny pracy (63 proc.) oraz możliwość pracy w domu (41 proc.).

Badanie pokazało, że z wiekiem zmienia się postrzeganie najbardziej pożądanych cech przedsiębiorcy, który prowadzi własną firmę: dla respondentów w wieku od 15 do 24 lat są nimi kreatywność i pewność siebie; osoby nieco starsze (35 - 50 lat) wskazywały natomiast na odwagę oraz odporność na stres.

Okazją do przeprowadzenia badania jest premierowa emisja w BBC Knowledge popularnego w Wielkiej Brytanii programu Dragons' Den, w którym początkujący przedsiębiorcy prezentują swoje pomysły rekinom biznesu, będącym także potencjalnymi inwestorami.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.