Zygmunt Solorz-Żak lepszym wzorem biznesmena niż Mark Zuckerberg!

Przeprowadzone przez BBC Knowledge badanie postaw Polaków wobec przedsiębiorczości wykazało, że 61 proc. z nich myślało o założeniu własnej firmy. Kogo postawiliby sobie za wzór do naśladowania?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zygmunt Solorz-Żak lepszym wzorem biznesmena niż Mark Zuckerberg!

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

22 lis 2013 10:23


Według 800 ankietowanych w wieku od 15 do 50 lat, najbardziej godnym naśladowania przedsiębiorcą okazał się Bill Gates (25 proc. głosów). Na drugim miejscu (8 proc.) znalazł się Zygmunt Solorz-Żak, wyprzedzając tym samym Marka Zuckerberga (7 proc.).

Ankietowani wskazali również, z którymi przedsiębiorczymi celebrytami chcieliby pracować. Pierwsze miejsce (16 proc.) zajęła Martyna Wojciechowska - znana prezenterka telewizyjna, podróżniczka i pisarka. Na drugim miejscu uplasował się kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc (12 proc.), a na trzecim aktor Marek Kondrat (11 proc.).

Jak wynika z badania, co dziesiąty mieszkaniec Polski prowadzi działalność gospodarczą. Ci, którzy się na nią nie zdecydowali twierdzą, że głównymi czynnikami, które ich przed tym powstrzymały są: niewystarczające własne środki finansowe (58 proc.) i zniechęcenie wywołane biurokracją, która panuje w naszym kraju (38 proc.).

Również ci, którzy mają własne firmy jako główną przeszkodę w swojej działalności wskazywali biurokrację (51 proc.). Dla wielu respondentów problem stanowi również zwlekanie z płatnościami (49 proc.) i niejasne przepisy (40 proc.). Co trzeci z ankietowanych przedsiębiorców boryka się z niewystarczającą liczbą klientów, a niemal co czwarty (22 proc.) - z brakiem wykwalifikowanych pracowników.

Główne zalety prowadzenia własnej firmy to bycie własnym szefem (takiej odpowiedzi udzieliło 80 proc. ankietowanych przedsiębiorców), samodzielnie ustalane godziny pracy (63 proc.) oraz możliwość pracy w domu (41 proc.).

Badanie pokazało, że z wiekiem zmienia się postrzeganie najbardziej pożądanych cech przedsiębiorcy, który prowadzi własną firmę: dla respondentów w wieku od 15 do 24 lat są nimi kreatywność i pewność siebie; osoby nieco starsze (35 - 50 lat) wskazywały natomiast na odwagę oraz odporność na stres.

Okazją do przeprowadzenia badania jest premierowa emisja w BBC Knowledge popularnego w Wielkiej Brytanii programu Dragons' Den, w którym początkujący przedsiębiorcy prezentują swoje pomysły rekinom biznesu, będącym także potencjalnymi inwestorami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.