Zmniejszą zatrudnienie i zamrożą płace w JSW

0 0
Zmniejszą zatrudnienie i zamrożą płace w JSW

Odczuwająca skutki kryzysu rynkowego Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce w tym roku zmniejszyć zatrudnienie o około 500 osób, głównie dzięki odejściom pracowników na emerytury. Zarząd spółki zaproponował też zamrożenie wynagrodzeń załogi w przyszłym roku.

Plany JSW w tym zakresie przedstawił w poniedziałek prezes spółki Jarosław Zagórowski. Wyjaśnił, że zmniejszenie zatrudnienia ma wynikać z mniejszej liczby przyjętych do pracy nowych pracowników w stosunku do ilości tych, którzy odejdą na emerytury.

Obecnie uprawnienia emerytalne w JSW ma ok. 1,2 tys. osób, z czego połowa to pracownicy, którzy nabywają uprawnienia w tym roku. Pozostali już od wielu lat nie korzystają z możliwości przejścia na emeryturę. Zagórowski ocenił, że część pracowników z obu tych grup odejdzie w tym roku, a liczba odchodzących będzie większa od liczby nowoprzyjętych.

Obecnie - jak ustaliła w poniedziałek PAP w JSW - spółka zatrudnia 22 tys. 305 osób wobec 22 tys. 678 w ostatnim dniu ubiegłego roku. Pod koniec tego roku w JSW mają pracować 22 tys. 174 osoby, czyli ponad 500 mniej niż rok wcześniej. Związane z tym zmniejszenie kosztów nie będzie jeszcze widoczne w wynikach 2013 roku, ale później.

"Sterujemy przyjęciami tak, żeby zatrudnienie spadało. Dziś dość duży nacisk kładziemy na akcję związaną z tym, by pracownicy, którzy mają uprawnienia emerytalne, skorzystali z nich" - powiedział prezes JSW.

Osoby, które od kilku lat nie korzystają z uprawnień emerytalnych, to głównie pracownicy dozoru kopalń, zatrudnieni na dobrze płatnych stanowiskach. "Nad tą grupą pracujemy, żeby ją dość mocno odchudzić; wiemy, że można to zrobić bez szkody dla firmy i bez szkody dla tych pracowników (...). Chcemy, żeby dali szansę młodym ludziom, swoim kolegom w tych grupach" - dodał Zagórowski.

Aby zachęcić emerytów do odejścia zarząd spółki rozpoczął kampanię informacyjną w kopalniach. Pojawiły się tam m.in. plakaty zachęcające do przechodzenia na emeryturę; później podjęto rozmowy z konkretnymi pracownikami na temat możliwości i terminu ich odejścia. Zagórowski zastrzegł jednak, że decyzja o przejściu na emeryturę każdorazowo należy do pracownika.

Zdaniem prezesa wśród górników dołowych w JSW nie ma przerostu zatrudnienia, są natomiast rezerwy w tym zakresie na powierzchni.

W związku z kryzysem rynkowym zarząd JSW zaproponował związkom zawodowym zamrożenie płac załogi w przyszłym roku.

"Jeśli sytuacja nie będzie się zmieniać na korzyść, a dziś mamy ostrożne założenie, że raczej nic nas nie będzie ratować (w zakresie poziomu cen węgla - red.), to wystąpiliśmy do strony społecznej o zamrożenie wzrostu wynagrodzeń na przyszły rok" - powiedział Zagórowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.