Zmniejszą zatrudnienie i zamrożą płace w JSW

Odczuwająca skutki kryzysu rynkowego Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce w tym roku zmniejszyć zatrudnienie o około 500 osób, głównie dzięki odejściom pracowników na emerytury. Zarząd spółki zaproponował też zamrożenie wynagrodzeń załogi w przyszłym roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmniejszą zatrudnienie i zamrożą płace w JSW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 sie 2013 13:26


Plany JSW w tym zakresie przedstawił w poniedziałek prezes spółki Jarosław Zagórowski. Wyjaśnił, że zmniejszenie zatrudnienia ma wynikać z mniejszej liczby przyjętych do pracy nowych pracowników w stosunku do ilości tych, którzy odejdą na emerytury.

Obecnie uprawnienia emerytalne w JSW ma ok. 1,2 tys. osób, z czego połowa to pracownicy, którzy nabywają uprawnienia w tym roku. Pozostali już od wielu lat nie korzystają z możliwości przejścia na emeryturę. Zagórowski ocenił, że część pracowników z obu tych grup odejdzie w tym roku, a liczba odchodzących będzie większa od liczby nowoprzyjętych.

Obecnie - jak ustaliła w poniedziałek PAP w JSW - spółka zatrudnia 22 tys. 305 osób wobec 22 tys. 678 w ostatnim dniu ubiegłego roku. Pod koniec tego roku w JSW mają pracować 22 tys. 174 osoby, czyli ponad 500 mniej niż rok wcześniej. Związane z tym zmniejszenie kosztów nie będzie jeszcze widoczne w wynikach 2013 roku, ale później.

"Sterujemy przyjęciami tak, żeby zatrudnienie spadało. Dziś dość duży nacisk kładziemy na akcję związaną z tym, by pracownicy, którzy mają uprawnienia emerytalne, skorzystali z nich" - powiedział prezes JSW.

Osoby, które od kilku lat nie korzystają z uprawnień emerytalnych, to głównie pracownicy dozoru kopalń, zatrudnieni na dobrze płatnych stanowiskach. "Nad tą grupą pracujemy, żeby ją dość mocno odchudzić; wiemy, że można to zrobić bez szkody dla firmy i bez szkody dla tych pracowników (...). Chcemy, żeby dali szansę młodym ludziom, swoim kolegom w tych grupach" - dodał Zagórowski.

Aby zachęcić emerytów do odejścia zarząd spółki rozpoczął kampanię informacyjną w kopalniach. Pojawiły się tam m.in. plakaty zachęcające do przechodzenia na emeryturę; później podjęto rozmowy z konkretnymi pracownikami na temat możliwości i terminu ich odejścia. Zagórowski zastrzegł jednak, że decyzja o przejściu na emeryturę każdorazowo należy do pracownika.

Zdaniem prezesa wśród górników dołowych w JSW nie ma przerostu zatrudnienia, są natomiast rezerwy w tym zakresie na powierzchni.

W związku z kryzysem rynkowym zarząd JSW zaproponował związkom zawodowym zamrożenie płac załogi w przyszłym roku.

"Jeśli sytuacja nie będzie się zmieniać na korzyść, a dziś mamy ostrożne założenie, że raczej nic nas nie będzie ratować (w zakresie poziomu cen węgla - red.), to wystąpiliśmy do strony społecznej o zamrożenie wzrostu wynagrodzeń na przyszły rok" - powiedział Zagórowski.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.