Zmiana pracy to nic strasznego, to wyzwanie i szansa na rozwój

Respondenci w badaniu ankietowym Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia podchodzi do zmian pracy z nadzieją i z optymizmem. Większe niepokoje mają u nich wzbudzać np. sprawy rodzinne i towarzyszące im perturbacje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zmiana pracy to nic strasznego, to wyzwanie i szansa na rozwój

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

19 cze 2017 12:35


• Zdaniem psycholog Agnieszki Szwejkowskiej, optymistyczne wyniki ankiety są o tyle ciekawe, że przeczą ogólnym badaniom i teorii psychologicznej tłumaczącej zagadnienie zmiany pracy.

• Rośnie odsetek osób gotowych częściej zmieniać pracę i nie przywiązywać się do jednego zakładu, firmy, czy zajęcia.

• Badanie przeprowadzono w ramach szerszej inicjatywy Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, którym jest "Dzień Zmian".

 

Zgodnie z wynikami ankiety, której wykonanie zleciło Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia, jesteśmy dość otwarci na zmiany w naszym życiu zawodowym. Uważamy, że pracę powinno się zmieniać co najmniej kilka razy w życiu, a zmiany kojarzą się nam z wyzwaniami i rozwojem.

Zdecydowana większość, bo 79 proc. ankietowanych odpowiedziało „tak” na pytanie „czy lubisz zmiany”, a aż 98 proc. uważa, że zmiany w życiu są potrzebne. 47 procentom respondentów kojarzą się one w pierwszej kolejności z wyzwaniami, a 37 proc. z rozwojem.

Odpowiedź „ze stresem, zagrożeniami, problemami” wybrało zaledwie 2 proc. osób biorących udział w ankiecie. Najtrudniejsze są dla nas zmiany życiowe związane z rodziną (37 proc.) i związkami (30 proc.). Odpowiedź „praca” znalazła się dopiero na trzecim miejscu (27 proc.).

Czytaj też: Jak cyfryzacja pracy zmienia rynek?

Zdaniem Agnieszki Szwejkowskiej, psycholog, coacha ICF-PCC te optymistyczne wyniki ankiety są o tyle ciekawe, że przeczą ogólnym badaniom i teorii psychologicznej. Mówi się, że wszelkie zmiany kojarzą się nam zazwyczaj z dyskomfortem, bo naruszają status quo naszej rzeczywistości. Naturalną reakcją na zmianę jest więc niechęć. Nasze zadowolenie budzi zazwyczaj dopiero rezultat zmiany, który z kolei wyzwala motywację do kolejnych zmian.

- Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że badania przeprowadzone zostały w kontekście rozwoju zawodowego, to wyniki potwierdzają pewien trend. Coraz więcej z nas planując swój rozwój zawodowy myśli, że nie chce pracować cały czas dla jednej firmy. Normalne i naturalne jest więc raczej to, że żeby się rozwijać chcemy często zmieniać pracę – mówi Szwejkowska. – Jesteśmy zatem mniej lojalni niż kiedyś wobec firm-pracodawców, a bardziej wobec budowania swojego wizerunku jako atrakcyjnego pracownika.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.