Złodzieje czasu. Gdzie się ukrywają i jak się ich pozbyć?

0 0
Złodzieje czasu. Gdzie się ukrywają i jak się ich pozbyć?

W zakładowej kuchni, przy biurku koleżanki czy w dziurawym harmonogramie pracy. Z ich stałą obecnością utrzymanie „work and life balance” jest niemożliwe. Dlatego firmy stawiają na szkolenia w tym zakresie.

„Work and life balance" - czyli jak zachować równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym? To jedno z ważniejszych pytań, które zadają sobie pracownicy, a coraz częściej także pracodawcy, którym zależy na wypoczętych i efektywnie pracujących podwładnych.

Hobby pomoże w walce ze złodziejami czasu

- Trzeba sobie uświadomić, ile czasu, który jest przeznaczony na właściwą pracę, kradną nam tzw. złodzieje czasu - odpowiada Marek Wenta, trener wewnętrzny w agencji zatrudnienia ManpowerGroup. I wylicza, nieco z przymrużeniem oka: 30 minut na robienie kawy, godzina na pogaduchy przy kawie, 20 minut na porządkowanie biurka, 10 minut na zachwyt nad czystym biurkiem. I dwie godziny pracy z głowy.

Zdaniem Wenty bardziej zorganizowani w pracy są ci pracownicy, którzy mają jeszcze jakieś hobby poza pracą i życiem rodzinnym. - Jeśli wiem, że mój trening zaczyna się o godz. 18.00, nie mogę pozwolić sobie na nadgodziny. Staram się tak zaplanować dzień w pracy, żeby wywiązać się z wszystkich obowiązków i z wolną głową odpocząć po wyjściu z biura - twierdzi Marek Wenta.

W korporacjach złodziei czasu najwięcej

Na niezorganizowanie w pracy i wiążący się z tym brak równowagi między obowiązkami zawodowymi a czasem odpoczynku, najbardziej narażeni są pracownicy korporacji oraz osoby pracujące zdalnie.

- W korporacjach zdarza się, że podział obowiązków jest tak skonstruowany, że pracownicy mogą przerzucać zadania między sobą. A to dla poprawnej organizacji czasu pracy największy wróg. Nie do końca wiadomo, kto za co odpowiada i realizacja pewnych zadań przeciąga się w nieskończoność - przyznaje Wenta. - W trudnej sytuacji są także osoby pracujące zdalnie. Jeśli nie wyznaczą sobie celów na każdy dzień, nie zrobią listy zadań, a przede wszystkim nie uświadomią, że powinni się z nich konsekwentnie wywiązywać, będą w pracy 24 godziny na dobę.

„Work and life balance" - to także wyzwanie dla pracodawców, którzy powinni nie tylko dobrze zarządzać swoim czasem pracy i być przykładem dla podwładnych, ale także dbać o zachowanie równowagi między obiema aktywnościami swoich pracowników.

- Tylko wypoczęci pracownicy są kreatywni, a ich praca przynosi spodziewane efekty. Jeśli rodzaj i zakres obowiązków pozwala na wprowadzenie elastycznego czasu pracy, przeniesienie niektórych pracowników z biura do domu czy do pracy w niepełnym wymiarze godzin, to warto po takie rozwiązania sięgać. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie tzw. office day, czyli dnia, w którym pracownicy spotykają się w miejscu pracy, wspólnie planują najbliższe zadania i dzielą obowiązki, by w kolejnych dniach pracować własnym rytmem, niekoniecznie w biurze - wyjaśnia Wenta.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.