Źle urządzone biuro może zmarnować siedemnaście dni w pracy

Nieefektywnie zaprojektowane biuro sprawia, że pracownicy mogą marnować nawet 17 dni roboczych w roku. Prawie miesiąc pracy zajmują nieproduktywne czynności, takie jak szukanie wolnej sali konferencyjnej lub cichego miejsca do pracy sprzyjającego skupieniu, a także poszukiwania niezbędnych dokumentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Źle urządzone biuro może zmarnować siedemnaście dni w pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 wrz 2014 11:58


Według ostatnich badań ManpowerGroup, co trzecia firma w Polsce ma problem ze znalezieniem specjalisty z odpowiednimi kwalifikacjami. Dlatego dla menedżerów wyjątkowo ważne staje się wykorzystanie potencjału już zrekrutowanego zespołu i stworzenie dla niego optymalnych warunków pracy. Tymczasem, jak pokazują realia, biura nie zawsze sprzyjają wydajności.

Czytaj też: Pracownicy marzą o dobrze zorganizowanym miejscu pracy

- Jak wynika z przygotowanego przez Mikomax Smart Office raportu  badawczego  ‘Biura centrów nowoczesnych usług w opinii pracowników”, 84 proc. ankietowanych uważa, że biuro nie sprzyja efektywnemu wykonywaniu obowiązków. Z kolei badania Citrix pokazują, że niewłaściwie zaaranżowane biuro sprawia, że jego użytkownicy na nieproduktywnych czynnościach spędzają aż 17 dni roboczych w roku. Dla przedsiębiorców to już wymierna strata - komentuje Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor marki, członek zarządu Mikomax Smart Office, firmy specjalizującej się w optymalizacji przestrzeni biurowych.

Dlaczego nie pracujemy w pracy?

Citrix szczegółowo zbadał, jakie czynności obniżają produktywność pracowników biurowych. I tak - 20 min. tygodniowo pracownicy poświęcają na szukanie odpowiedniego miejsca do pracy, np. wolnej sali konferencyjnej. 30 min. dziennie zajmują im próby skupienia się, ponieważ biura nie oferują odpowiednich warunków do samodzielnej pracy. Natomiast 15 min. miesięcznie pracownicy spędzają na poszukiwaniu potrzebnej dokumentacji. Jeśli pomnożyć te wyniki przez liczbę dni, miesięcy i tygodni w roku, otrzymamy w rezultacie aż 17 straconych dni roboczych. Jaki jest tego główny powód? Nieefektywne wykorzystanie przestrzeni biurowej.

Czytaj też: Pracujesz zdalnie? Urządź zdrowe biuro w domu

Zagadnienie produktywności pracowników we współczesnym biurze jest coraz szczerzej dyskutowane w świecie biznesu. Ponad 3 mln osób obejrzało w Internecie przemówienie Jasona Frieda z konferencji TED. Wystąpienie przedsiębiorcy z branży IT nosi wymowny tytuł „Why work does not happen at work” („Dlaczego nie pracujemy w pracy”) i skupia się wokół prowokacyjnej tezy, że miejscem najmniej sprzyjającym kreatywnej i skupionej pracy jest właśnie biuro.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.