Źle czy fatalnie? Zobacz, w których sektorach prognozy zatrudnienia są najgorsze

75 proc. firm nie planuje zmian personalnych w II kwartale 2013 r. - Negatywne nastroje przedsiębiorców w innych krajach, a także obawy o dalsze rozprzestrzenianie się kryzysu finansowego w strefie euro, sprawiają, że przed osobami poszukującymi pracy rysuje się niezbyt optymistyczny scenariusz - twierdzi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Źle czy fatalnie? Zobacz, w których sektorach prognozy zatrudnienia są najgorsze

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

12 mar 2013 9:39


Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce pozostają ostrożni co do deklaracji zatrudnienia w II kwartale 2013 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła -2 proc., sprawiając, że już trzeci kwartał z rzędu otrzymywane dla Polski wyniki znajdują się na najniższym poziomie od II kwartału 2008 r., kiedy rozpoczęto prowadzenie badania w naszym kraju.

Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 11 proc. firm, redukcję etatów planuje również 11 proc., a 75 proc. brak zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wyniosła 0 proc.

- Polscy pracodawcy są ostrożni, jeśli chodzi o plany zatrudnienia w II kwartale 2013 roku. Negatywne nastroje przedsiębiorców w innych krajach, a także obawy o dalsze rozprzestrzenianie się kryzysu finansowego w strefie euro, sprawiają, że przed osobami poszukującymi pracy rysuje się niezbyt optymistyczny scenariusz - mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

- Jednocześnie rośnie zainteresowanie pracodawców elastycznymi formami zatrudnienia, rozwiązania te ułatwiają dostosowanie się do panującej obecnie na rynku pracy niepewnej sytuacji. Spodziewamy się również, że utrzyma się panujące wysokie zapotrzebowanie na specjalistów. Pracodawcy nadal bowiem poszukują pracowników, którzy zapewnią rozwój ich przedsiębiorstwom. Być może sytuacja zacznie zmieniać się na lepsze po II kwartale. Jednak, na podstawie obserwacji rynku możemy ocenić, że poprawa nie nastąpi wcześniej, niż przed nastaniem IV kwartału - dodaje Iwona Janas.

W II kwartale 2013 r. w pięciu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest ujemna. Największy pesymizm widoczny jest w sektorach Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (-18 proc.) oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-14 proc.). Umiarkowanie pesymistyczne wyniki odnotowano również dla sektorów Restauracje/ Hotele (-5 proc.), a także Budownictwo i Produkcja przemysłowa (-4 proc. dla każdego).

Z kolei największy optymizm widoczny jest w branżach Instytucje sektora publicznego oraz Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+8 proc. dla każdego). Ostrożnie optymistyczną prognozę odnotowano dla sektora Handel detaliczny i hurtowy (+2 proc.). Prognoza netto zatrudnienia dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi wyniosła +1proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.