Zatory płatnicze w firmach. Gdzie największe?

Ponad 52 proc. firm zatrudniających powyżej 9 pracowników nie ma większych kłopotów z opóźnieniami płatności za towary i usługi, ale jednocześnie 14 proc. przedsiębiorstw nie może się doczekać ponad 60 proc. kwot z wystawionych faktur.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatory płatnicze w firmach. Gdzie największe?

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

29 sty 2016 20:49


Jak wynika z analizy BIG InfoMonitor na podstawie danych GUS zdecydowanie najtrudniej prowadzi się działalność gospodarczą w woj. świętokrzyskim i lubelskim. Lepiej od krajowej przeciętnej wiedzie się firmom z Pomorza, Mazowsza i Dolnego Śląska.

W dobrej sytuacji, w której na konto przedsiębiorstwa wpływa z opóźnieniem nie więcej niż jedna piata należności krótkoterminowych, jest w Polsce 52 proc. firm. Dane zostały opracowane w IV kwartale zeszłego roku, w oparciu o sprawozdania statystyczne zawierające dane finansowe za 2014 r. Pochodzą one od przedsiębiorstw prowadzących pełną sprawozdawczość finansową, w których liczba pracujących wynosi 10 i więcej osób, nie uwzględnia więc mikrofirm.

Odsetek ponad 52 proc. firm, które nie mają większych kłopotów z nieterminowym regulowaniem zobowiązań przez swoich klientów, pokazuje, że sytuacja zmienia się na lepsze. Dla porównania w 2013 r. firm bez kłopotów było 50 proc., czyli o 2 pkt. proc. mniej.

Wbrew temu trendowi działo się jedynie na Lubelszczyźnie, gdzie grupa firm, których należności przeterminowane nie przekraczały 20 proc. należności krótkoterminowych spadła z 50,1 do 48 proc., oraz w woj. łódzkim z 52 proc. do 50 procent.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.