Zarządzanie: Jak Polacy oceniają swoje relacje z przełożonymi?

Mówi się, że pracownik przychodzi się do firmy, a odchodzi od szefa. Ile jest w tym prawdy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarządzanie: Jak Polacy oceniają swoje relacje z przełożonymi?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 lis 2017 9:50


• Polacy nie najgorzej oceniają stosunki z przełożonymi, wynika z badania Pracuj.pl „Czy pieniądze szczęścia nie dają”*. 

• Jedynie 5 proc. ankietowanych wskazało trudne relacje z przełożonym jako powód, przez który rozważają poszukiwanie nowej firmy.

• Najmocniej w pracy trzyma Polaków przyjazna atmosfera i współpracownicy.

Relacje z przełożonym mogą istotnie wpłynąć na nasze zadowolenie z pracy. Czy stosunki z menedżerem wpływają na decyzję o zmianie pracy i jak Polacy oceniają swoje relacje z przełożonymi?

Mit pierwszy: Najczęściej odchodzimy z pracy ze względu na złego szefa

Trudna współpraca z szefem jest z pewnością męcząca, ale okazuje się, że niekoniecznie staje się powodem do zmiany pracy. W badaniu Pracuj.pl „Czy pieniądze szczęścia nie dają”* jedynie 5 proc. ankietowanych wskazało trudne relacje z przełożonym jako powód, dla którego rozważają poszukiwanie nowej firmy.

Czynnikami znacznie istotniejszymi były: pensja (wskazała ją ponad połowa badanych) czy rozwój zawodowy. Inne ważne kwestie, które mogą skłonić do zawodowych zmian, to brak możliwości awansu, zbyt duża odległość firmy od miejsca zamieszkania i naruszenie work-life balance - przeciążenie obowiązkami czy nadmierny stres. Przepytani pracownicy częściej niż na relacje z szefem wskazywali też na niesprzyjającą atmosferę w danym miejscu czy nieodpowiednią formę umowy.

Mit drugi: Polacy z zasady nie dogadują się z szefami

Badanie Pracuj.pl wskazuje, że nasze stosunki z szefem nie są najgorsze. Znacząca większość badanych Polaków deklarowała, że z szefami dogadują się dobrze. I to bez względu na wiek, zarobki czy miejsce zamieszkania. Co więcej, nasze relacje z przełożonymi określamy w większości przypadków jako swobodne; a tylko nieznaczny odsetek nazwałby je napiętymi. Mimo, że relacje z szefem nie są głównym czynnikiem decydującym o zmianach zawodowych, to jednak przełożony ma największy wpływ na budowanie - mocno podkreślanej przez badanych - dobrej atmosfery w zespole.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Krystian 2017-11-14 12:06:49

Nasz szef stara się nam bardziej pomóc jednak jest przy tym też wymagający. Satra się też o to by w firmie panowała dobra atmosfera więc czasem sam nas pyta czy mamy jakiś pomysł na imprezę integracyjną. Teraz kolega rzucił pomysł wyjazdu do leszna na lot w tunelu aerodynamicznym. Impreza była udana był catering były loty i dużo rozmów i śmiechu.