Zanim zaczniesz motywować - obmyśl taktykę

Karnety na siłownię, bilety do kina, atrakcyjne szkolenia czy prywatne ubezpieczenie – możliwości dodatkowego premiowania jest naprawdę wiele, a właściciele i menedżerowie firm coraz częściej z nich korzystają. Wraz ze zwiększającą się popularnością systemów motywacyjnych rośnie liczba błędów popełnianych przy ich realizacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zanim zaczniesz motywować - obmyśl taktykę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

7 sty 2014 9:41


Każdego człowieka do działania motywują inne czynniki. Jedni cenią wartości rodzinne, drudzy dobrą zabawę, a jeszcze inni poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też system motywacyjny powinien być dopasowany indywidualnie do potrzeb każdego członka zespołu. Dla zdeklarowanego singla pakiet ubezpieczenia rodzinnego czy przedłużenie urlopu rodzicielskiego nie będzie stanowić mocnego impulsu.

- Przy wprowadzaniu pozapłacowych systemów motywacyjnych należy brać pod uwagę opinie pracowników. Oni sami najlepiej wiedzą, co jest im potrzebne i czego oczekują od pracodawcy - mówi Natalia Burtan z HRwizard.

Częstą praktyką, szczególnie w średnich przedsiębiorstwach jest przeprowadzanie ankiet. Z ich wyników właściciel czy menedżer firmy może wywnioskować, czego pracownicy oczekują po programach motywacyjnych i jakie korzyści mogą one przynieść.

Dla wielu osób pieniądze niewątpliwie stanowią największą motywację do pracy. Dlatego też przed przystąpieniem do komponowania oferty motywacyjnej należy skonfrontować zarobki w firmie z tymi, panującymi w branży. Pensje pracowników, z pozoru poufne, prędzej czy później w czasie luźnych rozmów wyjdą na jaw. Należy zadbać o to, aby wszyscy członkowie zespołu mieli jasny przegląd sytuacji.

Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, kiedy ktoś nie wie, dlaczego zarabia mniej niż osoby wykonujące podobne zadania. Wprowadzenie klarownych zasad premiowania i systematycznych podwyżek sprawi, że pracownicy zyskają poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

Na motywację pracownika wpływ mają nie tylko pieniężne bonusy i dodatkowe świadczenia. Wiele osób zwraca uwagę na bardziej prozaiczne rzeczy, takie jak jasny podział obowiązków, refundowanie posiłków czy strefa odpoczynku. Te ostatnie cieszą się wielką popularnością zwłaszcza w dużych firmach i międzynarodowych korporacjach.

Dla pracownika oznacza to komfort pracy, który coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, przedkłada nad warunki finansowe czy socjalne. Natalia Burtan z HRwizard zwraca uwagę na to, że zarówno pracodawcy jak i kandydaci coraz częściej zgadzają się na pozapłacowy system premiowy. Miejsce uznaniowej gratyfikacji pieniężnej zajmuje stały pakiet świadczeń, np. karnety multisport czy prywatne ubezpieczenie. Wraz ze wzrostem stażu w firmie do „premiowej paczki" dodawane są kolejne pozycje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Eterno Vagabundo 2014-01-12 22:32:53

Dawniej wielką siłę Motywacji miała, Za dobrą robotę, Publiczna pochwała.