Żaneta Poirieux o turkusowych firmach w Polsce

- Nie chodzi o to, żeby zakładać firmy turkusowe, ale o to, by pracownicy mieli poczucie, że to, co robią, ma sens - mówi Żaneta Poirieux, psycholog biznesu, mentor, założycielka Bilans Consulting Development oraz Human Integral Institute.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Żaneta Poirieux o turkusowych firmach w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

28 lis 2017 6:00


Temat turkusowych organizacji jest coraz bardziej popularny w Polsce, choć na razie głównie w kręgach profesjonalistów. Warto jednak czerpać z korzyści płynących z tego rodzaju zarządzania.

- Nie chodzi o to, żeby zakładać firmy turkusowe, ale o to, by pracownicy mieli poczucie, że to, co robią, ma sens. Ludzie chcą organizować swój czas pracy i wykorzystywać odpowiednio swoje kompetencje. Nie mówimy tutaj o samowoli, ale pracy, która pozwoli realizować projekty z uśmiechem na twarzy - mówi Żaneta Poirieux, psycholog biznesu, mentor, założyciel Bilans Consulting Development oraz Human Integral Institute.

W Polsce w stronę turkusu zmierzają przede wszystkim mniejsze podmioty. Dlaczego? Wszystkiego dowiecie się z nagrania poniżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Tadeusz Wojewódzki 2017-11-28 10:50:35

Nieporozumienie wokół takich koncepcji, jak TURKUSOWE ORGANIZACJE czy - jako jej przeciwstawienie - WYŚCIG SZCZURÓW- polega na tym, że nie traktuje się ich jako modele lecz opisy konkretnych firm. Nie widzi się idei - systemów wartości, jakim one odpowiadają i zasad na jakich są zbudowane lecz firmy znane z autopsji. Stąd w reakcjach na turkus pojawiają się komentarze w formule" ale bajer", a na szczury: "no, nie jest aż tak źle". Moim zdaniem oba modele mają walor diagnostyczny i warto konfrontować z nimi zarówno nasze marzenia o miejscy pracy, jak i szarą w niej rzeczywistość. Osobiście opowiadam się za modelem PaJaDo. Praca Jak Dom? Czy to możliwe? Owszem. Nawet przy założeniu, że dom normalny.. polski i nowoczesny zarazem :)