www.portalspozywczy.pl

Zakaz uboju rytualnego = zwolnienia grupowe w zakładach mięsnych

0 0

Pierwsze firmy już składają informacje w urzędach pracy o planach zwolnień grupowych. Inne zastanawiają się nad przeniesieniem produkcji za granicę - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Witold Choiński, prezes Związku "Polskie Mięso".

Zakaz uboju rytualnego = zwolnienia grupowe w zakładach mięsnych

- Branża mocno odczuwa brak uboju rytualnego, który jest zakazany już od dwóch miesięcy. Nasi kontrahenci zaczynają się bardzo niecierpliwić. Zgodzili się przez pewien czas poczekać, by kontrakty mogły być realizowane, ale ten czas niestety już mija - mówi Witold Choiński, prezes Związku „Polskie Mięso".

- W tej chwili zakłady podejmują dosyć drastyczne działania - niektóre z nich zgłosiły do urzędów pracy informacje o grupowych zwolnieniach. Jeden z zakładów podał, że przewiduje nawet 600 osób do zwolnienia - dodaje.

Poza tym, jak mówi Witold Choiński, niektóre z zakładów zastanawiają się nad przeniesieniem produkcji do innego kraju, w którym ubój rytualny jest prawnie dozwolony.

- Za tym idzie spadek cen na rynku wołowiny, brak możliwości realizowania kontraktów, które opiewały nieraz nawet na 10 mln zł w skali miesiąca. To są bardzo duże pieniądze. Za chwilę dojdzie to, że te firmy, które miały podpisane kontrakty będą musiały płacić kary za niewywiązywanie się z kontraktów. Mówimy tu o 30 proc. eksportu wołowiny i około 10 proc. eksportu mięsa drobiowego - mówi Witold Choiński.

Podkreśla, że chodzi tu o produkcje wartą 2 mld zł w skali roku i zatrudnieniu na poziomie 5-6 tys. osób tylko na potrzeby uboju rytualnego.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.