Zakaz handlu w niedzielę. Polacy podzieleni niemal na pół

Portal Praca.pl zapytał swoich użytkowników o opinię na temat wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Okazuje się, że inicjatywa forsowana przez NSZZ Solidarność ma niemal tyle samo przeciwników, co zwolenników. Różnica między nimi stanowi 10 procent. 


REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz handlu w niedzielę. Polacy podzieleni niemal na pół

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

14 lis 2017 16:21


Wyniki ankiety pokazują, że blisko 55 proc. Polaków nie popiera projektu ustawy zakazującej handlu w niedziele. Z kolei za wprowadzeniem dwóch niedziel wolnych od handlu głos poparcia wyraziło ponad 45 proc. respondentów.

- Podejrzewany, że Polakom ciężko będzie się przestawić, bo przez lata przyzwyczailiśmy się do niedzielnych zakupów. Projekt zakładający, że będzie można je zrobić w co drugą niedzielę spowoduje początkowo zamieszanie. Trudno będzie zorientować się, czy w daną niedzielę mogą zrobić zakupy, czy też nie – komentuje Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy portalu Praca.pl.

Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedzielę: To nie kobiety za kasą, ale młodzi pracują w centrach handlowych

W jego opinii wprowadzenie zakazu zmniejszy problem z pracownikami z obszaru sprzedaż i obsługa klienta. - Na Praca.pl co miesiąc publikujemy około 4 200 ogłoszeń z tych obszarów. Sprzedawca to obecnie jeden z deficytowych zawodów na rynku pracy. Patrząc z tej perspektywy ograniczenie handlu w niedzielę może zmniejszyć nieco widoczny na dużą skalę problem z zatrudnieniem pracowników w tym obszarze. Nie sądzę, aby wpłynęło na wzrost bezrobocia - wyjaśnia Filipkiewicz.

Zgodnie z projektem ustawy ws. ograniczenia handlu w niedzielę zakupu moglibyśmy robić w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Zmiany miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2018. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy o przesunięciu terminu wprowadzenia zakazu w życie. 

Pod koniec zeszłego tygodnia na antenie radiowej Trójki Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów przyznał, że jest mało prawdopodobne, aby ograniczenie handlu w niedziele zaczęło obowiązywać od nowego roku. 

- Jeśli na następnym posiedzeniu projekt zostałby uchwalony przez Sejm, to jest jakaś mała szansa, ale kalendarz legislacyjny już stawia mocno pod znakiem zapytania termin wejścia w życie 1 stycznia 2018 roku - tłumaczył Kowalczyk.

Projektem w czwartek miał się zająć Sejm, jednak został on skreślony z porządku obrad. Zgodnie z opinią przygotowaną przez MSZ do projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zakaz handlu w wybrane dni w internecie ma wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Gromyko 2017-11-17 09:54:41

A teraz okazuje się ze bezrobocie nie wzrośnie w powodu tej ustawy, a od miesięcu słyszę i czytam o bezrobociu i gigantycznych stratach które spowoduje na ustawa i komue iwerzyć? Mi się wydaje że rzeczywiście ustawa nie spowosuje problemu bezrobocia, generalnie uważam ze jest potzrebna

Maniek 2017-11-17 09:41:11

Ustawa jest w porządku, chroni małe sklepy przed całkowitym wyginięciem